Alarmantno

Elektromreže bez uzemljenja i ceste bez slivnika opasne za život

Foto: Pixsell
Elektromreže bez uzemljenja i ceste bez slivnika opasne za život
24.09.2012.
u 13:50
Samo je Elektra lani imala 920.000 kuna direktnih šteta. Vijećnik Boris Ožanić predlaže da otkupljivači ubuduće vode očevidnik
Pogledaj originalni članak

Štete od krađa sekundarnih sirovina u Karlovačkoj županiji tijekom godine premašuju čak deset milijuna kuna. Alarmantan je to podatak temeljem kojeg je vijećnik Županijske skupštine Boris Ožanić pokrenuo inicijativu da bi se i zakonskim odredbama stalo na kraj mnogobrojnim kradljivcima.

 Od novca su važniji ljudi

 – Samo Elektra Karlovac lani je imala 920.000 kuna direktnih šteta od krađa dijelova naših postrojenja koje se kasnije koriste kao sekundarne sirovine. U taj iznos nisu uračunati mnogobrojni sati rada kako bi se sve vratilo u prvobitno stanje.

Da sve nije slučajnost, govori i što su štete u ovoj godini već odavno premašile 400.000 kuna. Ono što je još važnije od novca jest da se takvim krađama direktno ugrožavaju mnogobrojni životi. Možete zamisliti kakva je situacija kada na cesti nedostaju poklopci šahtova i slivnici ili kad na elektro mreži nema uzemljenja – upozorava Ožanić.

 Da je opasnost svakodnevna, govori podatak kako je u ovoj godini u Karlovačkoj županiji ukradeno već 300-tinjak poklopaca slivnika. Zato Ožanić predlaže da se otkupljivače sekundarnih sirovine obveže na vođenje očevidnika.

 – Treba nam dokument iz kojeg će jasno biti vidljivo tko je, kada i u kojim količinama prodao neke sekundarne sirovine. Tako ćemo konačno ući u trag kradljivcima i spriječiti milijunske štete – zaključuje Ožanić.

 Da su krađe metala velik problem, potvrdio je i župan Ivan Vučić koji taj problem želi sustavno riješiti.

 Razgovor s policijom

 – U mom mjesnom odboru nedavno je s mrtvačnice ukraden bakreni pokrov i križ. Isto se dogodilo i lani. Tada je počinitelj pronađen. No nema nikakve imovine i nakon svega opet je kod kuće. To oslikava stanje na terenu. Iako imam dojam da policija u posljednje vrijeme više radi na ovom problemu, razgovarat ćemo s njima i doći do trajnog rješenja – rekao je Vučić.

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.