TRAŽE SE KRIVCI

DORH stigao na Banovinu, potpuno uništeno 1875 kuća

Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL
Grad Petrinja tjedan dana nakon razornog potresa
Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL
Grad Petrinja tjedan dana nakon razornog potresa
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Prekopa: Vojska postavlja kontejnere za privremeni smještaj nastradalih u potresu
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Prekopa: Vojska postavlja kontejnere za privremeni smještaj nastradalih u potresu
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Petrinja: Centar grada nakon razornog potresa
Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL
Petrinja: Peti dan nakon razornog potresa saniraju se posljedice
10.01.2021.
u 08:08
Mnogo je i objekata koje treba pregledati iako na njima zbog neriješenih imovinskih odnosa nije prijavljena šteta
Pogledaj originalni članak

DORH-ovi istražitelji stigli su na Banovinu zbog istrage vezane za rušenje kuća koje su obnovljene nakon Domovinskog rata. RTL-u su to potvrdili mještani Strašnika, u kojem je bio epicentar potresa.

“Oni su samo prošli selom da vide koja je kuća oštećena i koliko. Pitali su ljude koje su tvrtke radile, jer u ovome nizu kod mene sve je radila jedna tvrtka. Sve su to kuće koje idu u rušenje”, kazao je Tomislav Stanić iz Strašnika reporterima RTL-a. “Tu su odgovorni i izvođač radova i onaj tko je to nadgledao. Tu su ljudi, neću o imenima govoriti, u Petrinji radi čovjek, ponovno u privredi, koji je nadgledao te naše radove, tako da su ti ljudi odgovorni”, rekao je Stanić.

Ugrožavaju ih susjedne kuće

Inače, i ti uništeni objekti iz Strašnika među ukupno su 1875 objekata uništenih u potresu od 29. prosinca na području Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije. Statičari su do subote popodne pregledali 13.856 od 30.121 prijavljenog oštećenog objekta, a crvenu naljepnicu zbog oštećenja dobilo je 1875 objekata, velikom većinom na području Sisačko-moslavačke županije. Još su dodatna 164 objekta dobila crvenu naljepnicu zbog vanjskih utjecaja, a riječ je o objektima kojima prijeti opasnost zbog oštećenja na susjednim objektima. Nadalje, još je dodatan 3281 objekt proglašen privremeno neuporabljivim zbog potrebe za hitnim intervencijama (1757) ili do detalj nog pregleda koji bi trebao pokazati prave razine štete na 1524 objekta. Od tog ukupnog broja, na području Sisačko-moslavačke županije zbog oštećenja su neuporabljiva 1863 objekta te 159 zbog vanjskih utjecaja. A privremeno su neuporabljiva 3252 objekta.

VIDEO: Koordinator obnove poslije potresa Domagoj Delač potvrdio: Obustave hrane u Petrinji neće biti

U Petrinji je, prema podacima od subote ujutro, ukupno 860 uništenih objekata, dok ih još 50 ima crvenu naljepnicu zbog opasnosti od vanjskih utjecaja. U Glini je istodobno utvrđeno 520 objekata s crvenom naljepnicom. Na području Siska zbog teških oštećenja neuporabljivo je jučer bilo 275 objekata, a dodatnih 55 objekata neuporabljivo je zbog vanjskih utjecaja. Riječ je o objektima koji se ponajprije nalaze u povijesnom središtu grada. Primjerice, u Rimskoj ulici u Sisku od 30 kućnih brojeva crvenu naljepnicu ima 18 objekata.

Žutu naljepnicu u Sisku ima još 655 objekata. Još više od 2500 objekata u Sisku, čiji su vlasnici prijavili štetu, čeka pregled statičara. Na području cijele Sisačko-moslavačke županije pregled statičara čeka još više od 15.000 objekata na kojima je prijavljena šteta, no statičari kontroliraju i one objekte na području Petrinje i Gline čiji vlasnici nisu službeno prijavili štetu, a njih je, kako doznajemo, velik broj zbog neriješenih vlasničkih odnosa, napuštenih zgrada, itd.

Kako su nam rekli statičari, karta koju je objavila Hrvatska udruga kriznog menadžmenta ne prikazuje pravo stanje na terenu jer se temelji samo na vizualnom pregledu iz zraka, na temelju satelitskih snimaka, a ne na pregledu zgrada. Jučer popodne bilo je još uvijek 745 zahtjeva za kamp-kućicama. Prema procjeni dobivenoj od predsjednika Obrtničke komore Sisačko-moslavačke županije Adolfa Cvancigera, oštećenja su pretrpjela ukupno 825 obrtnika u toj županiji te 619 obiteljsko-poljoprivrednih gospodarstava.

Procjena je da je oštećeno više od 700 trgovačkih društava od ukupno njih 1350 s područja Siska, Petrinje, Gline, Topuskog, Majura, Hrvatske Kostajnice, Dvora i Dubice.

Radnicima po 4000 kn potpore

Prema jučerašnjim podacima, 21 škola je neuporabljiva u županiji te dva vrtića u Petrinji. U Sisačko-moslavačkoj županiji u protekla 24 sata angažmanom Crvenog križa podijeljeno je 12.600 tona hrane.

Načelnik Stožera za otklanjanje posljedica potresa Tomo Medved rekao je jučer i da je obveza osmisliti dugoročan sustav prehrane za potresom pogođeno područje, naglasivši da narod na Banovini koji je stradao u potresu neće ostati bez osigurane prehrane.

– Samo u protekla 24 sata podijeljeno je 12.600 tona hrane, 18.580 toplih obroka za stanovništvo i 2377 obroka za operativne snage na terenu – istaknuo je ministar Medved, zahvalivši svim ugostiteljima i obrtnicima koji su se odmah nakon razornog potresa angažirali u distribuciji prehrane stradalnicima. Rekao je i da se ulažu svi napori u očuvanju radnih mjesta na potresom stradalom području. Za to je, naglasio je, osigurano dodatnih 160 milijuna kuna te će se isplaćivati 4000 kuna po radniku za siječanj i veljaču, svima kojima je zbog potresa bilo onemogućeno poslovanje.

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 8

KO
kompjuter
09:35 10.01.2021.

A MI U MIROVINI NEK KREPAMO

GI
gitara1
08:45 10.01.2021.

Da sam ja DORH prvo bih sakupila dokumentaciju . Što je država platila? Spominje li se armatura u specifikaciji troškova? Tko je obnavljao, što je trebalo napraviti i po kojoj cijeni - sve mora pisati. Tek onda bi izašla na teren i za svaki objekt upisala stanje nakon potresa. Vrlo brzo bi vidjeli je li željezo ukradeno ili je neki ' stručnjak' odlučio da je nepotrebno.

Avatar Anemija_talasemijaEU-bekrija
Anemija_talasemijaEU-bekrija
17:11 10.01.2021.

DorH ne zna tko je obnavljao kuce placene iz drzavnog proracuna ? , nego ide okolo i pita babu vangu tko je obnavljao kuce , raspituje se po folklornim drustvima i prati narodne predaje , prica se da je Kraljevic Marko digo red kuca jednom rukom ,...u kakvoj to zemlji mi zivimo , dobro da itko ostane