DOBAR POTEZ

Demografi: Mjeru roditelja odgojitelja provesti u cijeloj zemlji

Foto: Marko Lukunić/PIXSELL
anđelko akrap
Foto: Duško Marušić/PIXSELL
Stjepan šterc
Foto: Marko Lukunić/PIXSELL
anđelko akrap
Foto: Duško Marušić/PIXSELL
Stjepan šterc
19.10.2016.
u 06:30
Majka na rodiljskom treba mati punu plaću, a treba preispitati rad na određeno vrijeme
Pogledaj originalni članak

Ugovor i status majki ili očeva odgojitelja uz uvjet da imaju najmanje troje djece, od kojih najmlađe još nije krenulo u školu, tek je samo jedna, ali dobra mjera pronatalitetne politike, složili su se naši sugovornici, demografi prof. dr. Anđelko Akrap i prof. dr. Stjepan Šterc.

– Hrvatsko društvo puno socijalnih razlika i ta mjera namijenjena je jednoj kategoriji osoba koje su nezaposlene ili imaju manja primanja. Nije to, kao što se u javnosti percipira, tjeranje žena u kuću, to je stvar izbora. Nekome će odgovarati, nekome ne – prokomentirao je prof. Akrap dodajući da se, primjerice, prodavačicama kojima je plaća 2900 kuna više isplati biti doma s djecom i za to primiti mjesečno 4 ili 5 tisuća kuna. Prema njegovu mišljenju trebalo bi drukčije definirati plaće za majčina rodiljskog dopusta te promijeniti Zakon o radu koji dopušta poduzetniku da radnika cijeli radni vijek drži na određeno.

– To stvara egzistencijalnu nesigurnost i rijetko tko će se u takvom statusu odlučiti za stvaranje obitelji – upozorava Akrap. Prema mišljenju prof. dr. Stjepana Šterca, uvjete za status majke odgojiteljice u Hrvatskoj bi ispunilo desetak tisuća žena.

– To je vrlo ozbiljna mjera i moj je savjet novoj Vladi da je prihvati i provede na nacionalnoj razini kao jednu od mjera u sustavu demografske revitalizacije – kategoričan je prof. Šterc. Prema njegovoj procjeni, iz državnog proračuna za to bi godišnje trebalo oko 500 milijuna kuna. Isto kao i prof. Akrap, i prof. Šterc velik problem vidi u pretjerano fleksibilnim zakonima.

Odmah bih mijenjao sve zakone koji ugrožavaju sigurnost na radnom mjestu majki i očeva. Svakako treba ispitati problem rada na određeno vrijeme i provjeriti koliko je opravdan. Prema nekim podacima, izgleda da je Hrvatska prva u Europi po radu na određeno vrijeme. Nakon toga treba osigurati da majka za cijelo vrijeme rodiljskog ima plaću koju je primala na svom radnom mjestu – nabraja prof. Šterc. S obzirom na trendove i sve manji broj djece u obitelji, prof. Šterc kaže da bi trebalo razmisliti da se projektom “majka njegovateljica” obuhvate i roditelji dvoje djece.

>> Demograf prof. Akrap: Demografija je malo nespojiva sa socijalom

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 18

KS
Ksantipa
09:03 19.10.2016.

To bi bio pravi potez. Roditelji s troje i više djece zaslužili su taj status, ukoliko ga žele. Osim toga treba izgraditi više vrtića i osigurati rad u dvije smjene. Mogla bi se osigurati i pomoć u kući obitelji s više djece. Te djelatnice bi mogle raditi po potrebi u više obitelji, preko neke agencije u okviru ministarstva demografije.

G4
G_4
09:08 19.10.2016.

Ne bi me začudilo da se sada dignu poslodavci na noge jer tko će im onda raditi u uslužnim djelatnostima za 3000kn. Počet će davati stimulaciju na plaću za kontra mjeru.

TE
texas
10:32 19.10.2016.

Sve vam potpisujem!!! Tko misli drugačije,je u zabludi jer IZUMIREMO !!!!!