Kineski predsjednik Xi Jinping iznio je prijedlog za promicanje mira i stabilnosti na Bliskom istoku, a koji se sastoji od četiri točke. On se, naime, u Pekingu susreo sa šeikom Khaledom bin Mohamedom bin Zayedom Al Nahyanom, princem Abu Dhabija. Kako navodi Xinhua, Xi je pozvao na poštivanje načela mirnog suživota, na poštivanje načela nacionalnog suvereniteta, rekao da treba braniti autoritet međunarodnog prava te naglasio da treba uskladiti razvoj i sigurnost.
Prije nekoliko dana, nakon što je dogovoren prekid vatre između Irana i Sjedinjenih Američkih Država, pojavile su se tvrdnje da je Kina u tom mirovnom procesu imala veći utjecaj nego što je otkrivala. Na društvenim se mrežama tama proširila i grafika koju je objavio Xie Feng, veleposlanik Kine u SAD-u.
Na njoj stoji kako prikazuje "26 poziva za mir" ministra vanjskih poslova Wang Yija. Riječ je o razgovorima s nizom zemalja koji su se dogoditi od početka napada na Iran 28. veljače. "Kina, uvijek sila mira", naveo je veleposlanik uz grafiku.
Ako je Kina imala ikakva utjecaja na pregovorima koji nisu istrajali niti 21 sat onda je bolje da to zadrzi u tajnosti!