Tko je u pravu

Uglednu filozofkinju optužili da je bila komunistička agentica: 'To je kleveta'

Foto: Pruneau / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
Uglednu filozofkinju optužili da je bila komunistička agentica: 'To je kleveta'
28.03.2018.
u 23:38
"Netko mi želi nauditi", ocijenila je
Pogledaj originalni članak

Ugledna bugarska psihoanalitičarka i filozofkinja Julia Kristeva, koja od sredine 60-ih živi u Francuskoj, radila je kao agentica i suradnica bugarske tajne službe u doba komunizma, ustvrdilo je državno povjerenstvo. Kristeva je zanijekala optužbe u izjavi za francuski tjednik L'Obs koji tvrdi da je pronašao njezin dosje tajnog agenta.

Ta tvrdnja "nije samo smiješna i lažna", nego je i "kleveta", rekla je za tjednik bugarska filologinja, psihoanalitičarka i književnica koja već pola stoljeća živi u Francuskoj.

"Netko mi želi nauditi", ocijenila je.

L'Obs piše da je dosje izvađen iz arhiva jer je Kristeva htjela raditi za bugarski časopis "Literaturen Vestnik" zbog čega je morala proći  provjeru koja je obvezna za "sve novinare rođene prije 1976."

Časopis je na svojoj mrežnoj stranici objavio taj dokument u kojemu se navodi da je vrbovana u lipnju 1971. pod kodnim imenom Sabina.

Danas 76-godišnja intelektualka, autorica više od 30 knjiga, živi u Parizu gdje je radila zajedno s istaknutim francuskim kolegama kao što su Jacques Derrida, Michel Foucault, Jacques Lacan i Roland Barthes.

Bugarsko povjerenstvo sada se bavi identificiranjem osoba koje su bile suradnici tajne službe u doba komunizma te tvrdi da je Kristeva bila jedna od njih te je pod kodnim imenom "Sabina" radila za prvi odjel agencije za državnu sigurnost. Taj odjel bio je zadužen za područje umjetnosti i medija. Prema povjerenstvu Kristeva je radila za organizciju državne sigurnosti od 1971. Preselila se u Pariz 1965. zahvaljujući stipendiji francuske vlade. U dokumentu se ne navodi koliko je dugo Kristeva radila za državnu sigurnost i je li za tu suradnju bila plaćena.

Bugarska služba državne sigurnosti tijesno je surađivala sa sovjetskim KGB-om i raspolagala je mrežom od 100.000 agenata i informatora. Raspuštena je 1989., nakon pada komunističkog režima.

Tajni arhivi iz tog razdoblja bude veliko zanimanje i predmet su emotivnih i žustrih rasprava u Bugarskoj.

Časopis Foreign Policy svrstao je Kristevu među 100 najvećih mislilaca 20. stoljeća. Osim knjiga o psihoanalizi i filozofiji, pisala je mnogo o kulturnim i feminističkim temama, i autorica je romana. 

Sada je profesor emeritus na Sveučilištu Paris Diderot i gostujuća profesorica na Columbia University u New Yorku.

Ako nas pogodi treći svjetski rat, 10 najmoćnijih zemalja imat će ključnu ulogu:

Foto: U.S. Navy Mass Communication
Foto: Reuters/PIXSELL
turska vojska
Foto: U.S. Navy
Foto: Ministry of Defense
Foto: U.S. Army Spc. Lloyd Villanueva
Foto: IAF Video Still
Foto: Chinese Defense Ministry
Foto: U.S Army Staff. Sgt Kwadwo Frimpong

Hvalevrijedna suradnja

Hrvatske i njemačke snage zajedno donose novu eru liječenja tumora uz korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 38

MA
Magistrica
23:45 28.03.2018.

Ako je bila suradnica ljevicara kao Jacques Derrida, Michel Foucault (homoseksualac), Jacques Lacan i Roland Barthes, onda znas da je radila za komuniste.

OX
oxymoron
00:43 29.03.2018.

I Bugari se čiste od ljudskog smeća, samo mi svoje njegujemo.

Avatar Ashley
Ashley
23:56 28.03.2018.

Podrivala je drustvo tada, podriva ga i sada...kao feministkinja.