Transfer pogreške

Ovo su najlošije kupovine: Plaćeni su zlatom, a nisu puno pokazali

Foto: Reuters/PIXSELL
Gabriel Barbosa
Foto: Reuters/PIXSELL
Fernando Torres
Foto: Reuters/PIXSELL
Andy Carrol
26.04.2017.
u 19:08
Gabriel Barbosa postao je najskuplje plaćeni Brazilac u povijesti Intera (1,5 milijuna skuplji od transfera Ronalda u ljeto 1997., što je tada bio svjetski rekord)
Pogledaj originalni članak

Zabigol. Tako su ga prozvali novinari u Brazilu. I nije to bio jeftini marketinški trik jer Gabriel Barbosa već je u svojoj debitantskoj sezoni za Santos zabio 21 gol, čak sedam više od Neymara u njegovoj premijernoj sezoni u istom klubu. I statistika u reprezentaciji Brazila bila mu je impresivna, dva gola u četiri utakmice.

Zvijezda se rađala. Barcelona se osigurala i prilikom transfera Neymara s dodatnih osam milijuna eura obvezala Santos na pravo prvokupa Gabigola, odnosno da u slučaju ponude imaju rok od tjedan dana da je izjednače. Inter ljetos nije mogao čekati jer je Juventus spremao ponudu za 20-godišnju senzaciju, a Santos je prihvatio 29,5 milijuna eura i to samo tri dana nakon što su o ponudi iz brazilskog kluba obavijestili Barcelonu. Na Nou Campu su se osjećali prevarenima i od Santosa tražili odštetu jer je dogovor izigran. A zapravo jedini tko je uistinu bio izigran je – Inter.

Betis promašio s Denilsonom

A pritom, Gabriel još prima i tri milijuna eura godišnje, odnosno 250.000 mjesečno (što mu je bila godišnja plaća u Santosu), 8000 dnevno...

– Možda mora još taktički napredovati, ali Gabriel je u Interu ponižen je fizički, moralno i psihički. Ako ne bude igrao, odlazi – zaprijetio je nogometašev menadžer Wagner Ribeiro.

Ta je prijetnja pucanj u prazno jer u Interu se žele čim prije i pod svaku cijenu riješiti Brazilca, a prva ozbiljnija ponuda, ako je uopće i bude, bit će prihvaćena.

Nesretni Gabigol tako je stao u red najvećih promašaja na nogometnoj tržnici na kojoj su zbog nepromišljenosti i brzopletosti mnogi veliki klubovi gubili desetke milijuna eura. Primjer Denilsona morao bi zabrinuti mladog Brazilca. Trebao je postati novi Pelé, a postao jedan od najvećih promašaja u povijesti. Denilson je koncem 90-ih godina prošlog stoljeća slovio za najtalentiranijeg nogometaša na svijetu. I zato u ljeto 1998. nije žalio novca, već je s 31,5 milijuna eura srušio svjetski rekord. Betis je s Denilsonom planirao prekinuti dominaciju Reala i Barcelone, ali Brazilac je klub odveo u propast.

Već dvije sezone poslije zeleno-bijeli ispali su u Segundu, a Denilson je na 186 utakmica zabio svega 13 golova. U ljeto 2001. legendarni Španjolac Gaizka Mendieta iz Valencije stigao je u Lazio za čak 48 milijuna eura. Tada je to bio najveći iznos u povijesti isplaćen za jednog veznog nogometaša, ali iz tadašnje perspektive Lazija prihvatljiv s obzirom na to da je bilo riječ o nogometašu s dva uzastopna priznanja za najboljeg europskog veznjaka. No dolazak u Serie A označio je veliki pad u njegovoj karijeri, od tri sezone u Laziju čak je dvije proveo po posudbama i na koncu je slobodnih papira prešao u Middlesbrough 2004.

Svojih “bisera” imao je i Real, ali samo jednog krasi “priznanje” za najgoreg pojačanja kraljevskog kluba u 21. stoljeću. Jonathan Woodgate u ljeto 2004. stigao je na Bernabéu iz Newcastlea za 18,5 milijuna eura. Prvu sezonu propustio je zbog ozljede, u a drugoj, svojoj ujedno i posljednjoj, odigrao svega 14 utakmica. Na Bernabéuu se nije proslavio ni Nicolas Anelka. Plaćen je 35 milijuna eura i odigrao samo jednu sezonu. No Real je lošu procjenu nekako uspio amortizirati prodajom Anelke PSG-u za pola milijuna manji iznos.

Jel netko čuo za Keirrsona?

Keirrison? Čak i ako ste navijač Barcelone, vrlo vjerojatno niste čuli za ovoga Brazilca. Nekoć je bio velika nada, 2008. je s 19 godina uz 23 postignuta pogotka postao najmlađi prvi strijelac u povijesti Serie A i naveo Barcelonu da ga plati 14 milijuna eura. Pod ugovorom na Nou Campu bio je pet sezona i svih pet proveo na posudbi, a za Barcelonu nije odigrao niti jednu utakmicu! Dmitro Čigrinskij još jedna je velika pogreška Barcelone, a možda i najveća kriva procjena Pepa Guardiole. U ljeto 2009. platio ga je Šahtaru 25 milijuna eura, ali na Nou Campu nije se snašao. Godinu dana poslije vraćen je Šahtaru, ali za deset milijuna eura manje.

Puno se puta Roman Abramovič opekao u svojim megalomanskim planovima, a najveće greške u procesu stvaranja moćnog Chelseaja su mu dva najskuplje plaćena nogometaša u povijesti kluba – Fernando Torres i Andrij Ševčenko. Torres, prema mnogim anketama najveći promašaj u povijesti Premiershipa, u četiri sezone zabio je tek 20 ligaških golova. Premalo za igrača plaćenog 58,5 milijuna eura. Četiri godine poslije prodan je Milanu za tri milijuna eura – čak 55,5 milijuna manje nego što je plaćen! Ševčenko je, pak, izazvao prvi veći sukob između Joséa Mourinha i Romana Abramoviča. Gazda Chelseaja bio je “zaljubljen” u Ukrajinca, platio ga je 43,3 milijuna eura. Uzalud, Special One ga nije želio. Nakon sezone u kojoj je zabio osam golova nestao mu je iz vidokruga. Ako je nekome potreban savjet kako uložiti veliki novac, a svejedno ostati bez trofeja.

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.