Švicarci senzacionalno izbacili Fince, Kanađanima pripao triler protiv Rusa

17. 05. 2018. u 23:25 0

Hokejaši Švicarske senzacionalno su pobijedili Finsku s 3-2 (0-1, 3-0, 0-1) u četvrtfinalnom dvoboju Svjetskog prvenstva Elitne divizije hokeja na ledu, odigranom u četvrtak u Herningu i tako se po drugi put u povijesti plasirali u polufinale u kojem ih čeka Kanada.

NHL Vegas prvi put poveo u finalu Zapada

Finska je u 8. minuti povela pogotkom Nutivaare, a onda je u drugoj trećini uslijedio 'blitzkrieg' na švicarski način. U razmaku od tri minute i 55 sekundi Švicarci su postigli tri pogotka i zahvaljujući Corviju (30), Verminu (33) i Hofmannu (34) poveli s 3-1. Rantanen je u 49. minuti vratio nadu Fincima, ali nijedan njihov pokušaj da dođu do izjendačujućeg pogotka nije donio željeni rezultat.

Tako su Švicarci drugi put u povijesti, a prvi nakon 2013. godine stigli do polufinala. Prije pet godina na SP-u u Švedskoj i Finskoj švicarska reprezentacija je preko Češke (2-1) i SAD-a (3-0) stigla do finala u kojem je poražena od Švedske (5-1).

Šveđani bi ih mogli čekati u finalu i u Kopenhagenu. Naravno, prvo će Švicarci morati napraviti još veću senzaciju nego u četvrtfinalu te u polufinalu svladati favoriziranu Kanadu koja je najneizvjesnijem četvrtfinalu pobijedila Rusiju s 5-4, ali tek pogotkom Ryana O'Reillyja u 5. minuti produžetka.

Švedska je do polufinala stigla pobjedom 3-2 (0-0, 1-1, 2-1) nad Latvijom. Filip Forsberg je u 27. minuti postigao vodeći pogodak za branitelje prošlogodišnjeg naslova. Izjednačio je Blugers u 32. minuti. Novo vodstvo Šveđanima donio je Arvidsson (42), a na 3-1 povisio je Ekman-Larsson (47). Konačnih 3-2 postavio je Balcers u 51. minuti.

NHL Tampa Bay smanjila u finalu Istoka pobjedom u gostima

Hokejaši Kanade pobijedili su Rusiju s 5-4 (1-0, 1-2, 2-2, 1-0) pogotkom u 5. minuti produžetka i tako izborili mjesto u polufinalu, dok je reprezentacija SAD u osnovnih 60 minuta četvrtfinala nadigrala Češku s 3-2 (2-0, 0-2, 1-0).

Kanađani su u Kopenhagenu četiri puta vodili protiv aktualnih olimpijskih pobjednika, ali su tek u dodatnom vremenu uspjeli postići pogodak vrijedan polufinala. U situaciji s igračem više ("4 na 3"), Connor McDavid je asistirao, a Ryan O'Reilly iz neposredne blizine proslijedio pločicu u mrežu za veliko slavlje prvih favorita za zlato.

Kanada je već u 5. minuti povela s 1-0, kad je Parayko razornim udarcem iskoristio situaciju s igračem više. U 32. minuti opet brojčana prednost za Kanađane, a iskoristio ju je Nugent-Hopkins za 2-0. No, Rusija se ekspresno vratila u igru. U 33. minuti Mihejev je smanjio na 2-1, a u 38. minuti Barabanov prvi put izjednačio.

Za novu prednost Kanađana u 48. minuti pogodio je Turris, a 90 sekundi poslije na 3-3 izjednačio je Andronov. U 53. minuti Dubois je postigao četvrti gol za Kanađane, ali je i tu prednost u 55. minuti poništio Anisimov.

Rusija se uspješno branila do kraja osnovnog dijela utakmice i u tri i pol minute produžetka, prije nego što je Kaprizov neoprezno zaradio isključenje koje su Kanađani znali pretvoriti u pogodak vrijedan polufinala.

U Herningu je viđen sličan scenarij. Kane (11) i Atkinson (13) su Amerikancima donijeli dva pogotka prednosti u prvoj trećini, ali su Česi preko Repika (25) i Nečasa (31) izjednačili na 2-2. Patrick Kane je u 47. minuti svojim drugim pogotkom donio novu prednost američkim hokejašima, koji su uspjeli zadržati do kraja utakmice.

Polufinalni dvoboji na rasporedu su u subotu, 19. svibnja, a oba će biti odigrana u Royal Areni u Kopenhagenu. Od 15.15 sati igrat će Švedska - SAD, a od 19.15 sati Kanada - Švicarska.

Poraženi polufinalisti će se u nedjelju (15.45 sati) boriti za brončano odličje, a pobjednike polufinala gledat ćemo u borbi za zlato od 20.15 sati.

21. Lipnja Sunsi na lutriji dobili prvi pick, na draftu i jedan Hrvat

SP u Rusiji Bankari dali svoje procjene za Svjetsko prvenstvo, loše vijesti za Hrvatsku