BRAVO!

Mlada 16-godišnja Mostarka Lana Pudar osvojila europsko zlato u plivanju

17.08.2022.
u 20:30
Posljednjeg dana Europskog prvenstva u plivanju u Rimu zablistala je 16-godišnja Mostarka Lana Pudar koja je osvojila zlato u utrci na 200 metara leptirovim stilom.

Lana Pudar je silovito krenula u utrku, u prvih 100 metara ostvarila više od sekunde prednosti u odnosu na konkurenciju te u drugih 100 metara uspjela zadržati vodeću pozciju. Ciljem je prošla u vremenu od 2:06.81 minuta. Srebro je osvojila Dankinja Helena Rosendahl Bach sa 2:07.30, a broncu Talijanka Ilaria Cusinato sa 2:07.77.

Britanac Benjamin Proud po drugi je put u karijeri osvojio naslov europskog prvaka na 50 metara slobodno, a ovoga je puta spojio svjetski i europski naslov jer je prije dva mjeseca bio najbrži i na SP u Budimpešti. On je u finalu slavio s vremenom 21.58 sekundi, dvije stotinke ispred srebrnog Talijana Leonarda Deplana, odnosno 17 stotinki ispred brončanog Grka Kristiana Gkolomeeva.

I u utrkama na 200m mješovito za plivače te 50m prsno za plivačice Talijani su ostali srebrni. Na 200m mješovito najbrži je bio Mađar Hubert Kos sa 1:57.72 ispred Alberto Razzetti sa 1:57.82 i Portugalca Gabriela Josea Lopesa sa 1:58.34, dok je na 50m prsno slavila svjetska prvakinja Litvanka Ruta Meilutyte sa 29.59 ispred Benedette Pilato sa 29.71, dok je do bronce stigla Britanka Imogen Clark sa 30.31.