Tottenham
Tottenham
09.05.2019.
u 09:14

Sudac Brych odsvirao je kraj utakmice, a sjajni Tottenhamov strateg Mauricio Pocchetino u suzama kleknuo na travnjak Cruijffove Arene i zabio glavu u travu! Ni sam nije mogao vjerovati kakvo je čudo nad čudima proizvela njegova momčad nakon što je već bila na koljenima, gubila 0:2 i svi su je već bili otpisali i oplakali.

No, u tom je drugom, šokantnom drugom poluvremenu na površinu isplivalo neiskustvo Ajaxovih igrača koji se očito nisu mogli nositi s preteškim teretom plasmana u finale Lige prvaka. Koljena su zaklekala Ajaxovim klincima, nakon prvog Mourinog pogotka u 55. minuti nervoza je zavladala redovima Nizozemaca i kola su im nezaustvljivo krenula nizbrdo.

Prava drama događala se u završnici utakmice, u kojoj je, kod rezultata 2:2, ajaxovac Ziyech zatresao vratnicu, potom je igrač Spursa Vertonghen pogodio gredu, a u šestoj minuti sudačke nadoknade ponovno se ukazao Brazilac Moura, pogodio ljevicom u donji kut i zavio Amsterdam u crno. Nezampamćen, strahovit šok za pedeset tisuća Ajaxovih navijača i neopisiva sreća za malobrojnu englesku koloniju na tribinama!

Ovo je luda utakmica

- Bila je ovo luda utakmica; bili smo jako ‘duboko dolje’, pa smo se junački borili i uz puno sreće ostvarili plasman u finale. Žao mi je igrača Ajaxa, odigrali su vrlo dobru utakmicu, igrali su bolji nogomet od nas, dok smo mi stvorili više šansi. Ovo je veliko olakšanje i ogromna zadovoljština za sve nas; borili smo se žestoko za ovo i ostvarili svoj san, finale Lige prvaka - kazao je Tottenhamov vezist Christian Eriksen, inače bivši igrač Ajaxa, i dodao:

- Osjećali smo da se nećemo moći pogledati u ogledalo ako izgubimo s tri ili četiri gola razlike. U pravo smo vrijeme postigli prvi pogodak i stavili pritisak na Ajax, s kojim se oni nisu mogli nositi. Ovo nije bila pobjeda taktike, nego srca i borbe i naravno - Lucasa Moure. Odigrao je sjajnu utakmicu i on ju je sam pobijedio. Nadam se da će dobiti spomenik u Engleskoj nakon ovoga!

Lucas Moura
Lucas Moura
Tottenham
Tottenham
Tottenham
Tottenham

Tako će se 64. velikom finalu Kupa, odnosno Lige prvaka drugi put dogoditi sraz dviju engleskih klubova: Liverpool - Tottenham, 1. lipnja u Madridu, na stadionu Atletica Wanda Metropolitano. Prvi put Englezi su međusobno o naslovu europskog prvaka odlučivali 2008. godine, kada je Manchester United u drami jedanaesteraca u moskovskom finalu svladao Chelsea.

Liverpool je u oba sraza sa Spursima ove sezone u Premijernoj ligi slavio s 2:1, a u drugoj utakmici, 31. ožujka na Anfieldu, pogodak odluke bio je autgol Alderweirelda u sudačkoj nadoknadi.

A sve je i jučer u prvih 45 minuta izgledalo bajklovito za Ajax. Poveo je već u 5. minuti pogotkom De Ligta nakon ubačaja iz kornera Schönea, a u 35. minuti Marokanac Ziyech sjajnim je pogotkom širom otvorio Nizozemcima vrata finala. Ajax je u svom stilu, igrom u petoj brzini, uz savršenu tehničku izvedbu (T. Ivković: ‘Oni igraju mali nogomet na velikom igralištu’), ali i iznenađujuće rutinirano u prvih 45 minute posve nadigrao Spurse.

Tottenham

Hvala ti, nogomete!

Međutim, gosti su u nastavku krenuli na sve ili ništa, maksimalno riskirajući napadali su vrata Ajaxa i koristeći posvemašnji kaos u redovima domaćina, uspjeli su nemoguće. Nakon Borussije Dortmund i Manchester Citya, eliminirali su i lepršavi Ajax i ispisali povijest.

Spursima je ovo prvi finale Kupa ili Lige prvaka, a u svojim vitrinama imaju naslove pobjednika Kupa pobjednika kupova iz 1963., te Kupa Uefe iz 1972. i 1984. godine.

Liverpool je pak pet puta bio europski prvak (1977., 1978., 1981., 1984., 2005.), a tri puta je još pokleknuo u finalima (1985., 2007. i 2018.).

- Moji igrači su heroji! Cijelu godinu govorim da su heroji i oni su to još jednom dokazali! A Moura je superheroj! Hvala ti, nogomete, ovakvu vrstu emocija samo ti možeš proizvesti! Presretan sam što se bavim ovim poslom - kazao je trener Tottenhama Pocchetino u navali emocija poslije svoje utakmice života.