IMPRESIVNI REZULTATI

Hrvatska rukometna reprezentacija u brojevima: Broj medalja je nevjerojatan!

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Budimpešta: Atmosfera na utakmici Crna Gora - Hrvatska
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Budimpešta: Slavlje rukometaša Crne Gore nakon pobjede protiv Hrvatske
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Budimpešta: Reakcije rukometaša nakon poraza od Crne Gore
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Budimpešta: Atmosfera na utakmici Crna Gora - Hrvatska
22.01.2022.
u 16:00
Od osamostaljenja Hrvatska je propustila samo 2 velika natjecanja, točnije dva svjetska prvenstva. Rukomet je bez dvojbe jedan od hrvatskih najtrofejnijih sportova. Samo s međunarodnih natjecanja u posljednjih 30 godina donijeli smo 35 medalja.
Pogledaj originalni članak

Hrvatska rukometna reprezentacija s izbornikom Hrvojem Horvatom na čelu večeras od 20:30 igra najvažniji susret ovog Europskog prvenstva. Prava borba za opstanak vodit će se protiv Danaca, momčadi koja je godinama sinonim za vrh rukometne igre, a i na ovom prvenstu učinak im je sjajan. Utakmica će biti teška, ali ne samo Hrvatima, već i Dancima jer će sebi nasuprot imati također jednu od najuspješnijih rukometnih momčadi na svijetu.

Iako su hrvatski reprezentativci ovo prvenstvo otvorili porazom od vječitih rivala Francuza, pobjeda protiv Ukrajine vratila je nadu, no desetkovani koronavirusom i kaosom oko testiranja u posljednjem susretu Crnogorci su nam zaista kvalitetnom igrom nanijeli bolan poraz.

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Budimpešta: Reakcije rukometaša nakon poraza od Crne Gore

Koronavirus problema stvara i drugim momčadima pa tako ni Hrvatska nije imuna. Danas, svega nekoliko sati prije utakmice izbornik je doznao kako je pozitivan i Lovro Mihić kojemu će u zamjenu iz Zagreba uskočiti Davor Ćavar.

No, Hrvatska reprezentacija ima razloga vjerovati u sebe. Razlog tome je bogata povijest uspjeha i berba medalja. Gledamo li samo Europska prvenstva, Hrvatska od svoje samostalnosti nije propustila niti jedno od 13 natjecanja. Prvi put nastupili smo u 1994., a gotovo sa svakog drugog natjecanja vratili smo se s medaljom. Sa srebrom oko vrata vratili smo se 2008., 2010. i prije dvije godine, 2020, dok smo broncu ponijeli 1994., 2012. i 2016.

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Budimpešta: Atmosfera na utakmici Crna Gora - Hrvatska

Što se tiče svjetskih smotri na Olimpijskim igrama izborili smo 3 medalje (zlato u Atlanti 1996. i Ateni 2004. te broncu u Londonu 2012.) dok smo na Svjetskom prvenstvu zlatni bili 2003. Od 12 nastupa doma smo medalju nosili pet puta. Osim zlata 2003. srebrni smo bili 1995., 2005. i 2009., a broncu smo izborili 2013. 

Ovoj statistici možemo pribrojiti i zlatni učinak na Mediteranskim igrama, Svjetskim kupovima i drugim međunarodnim susretima u posljednjih 30 godina koji u totalu Hrvatsku svrstava u sam vrh sa čak 35 međunarodnih medalja! Tako da svakako imamo razloga vjerovati u domaći rukomet, sport koji po praćenju, ulaganju u infrastrukturu i igrače nikako nije nacionalni, ali po rezultatima definitnivno jest nacionalni ponos.

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Budimpešta: Atmosfera na utakmici Crna Gora - Hrvatska

Od zanimljivosti još možemo izdvojiti  kako je prvu međunarodnu utakmicu u malom rukometu hrvatska reprezentacija odigrala 14. siječnja 1991. godine u Zagrebu, u Kutiji šibica. Bio je to prijateljski dvoboj s Japanom (23:23). Raspadom Jugoslavije koji je uslijedio, Hrvatska je punu neovisnost stekla 8. listopada 1991. Rukometnom savezu Hrvatske (RSH) je 1992. godine vraćeno izvorno ime Hrvatski rukometni savez (HRS) te je 10. travnja 1992. postao članom Međunarodne rukometne federacije (IHF-a), a 23. srpnja 1992. članom Europske rukometne federacije (EHF-a).

Najviše nastupa za reprezentaciju upisao je Igor Vori (225), a najbolji strijelac svih vremena je Mirza Džomba koji je postigao čak 667 pogodaka u dresu Hrvatske.

>> Pogledajte: Červar oštro: Ja sam igrače pripremao s čašama i bocama, trebamo naći hrabrog golmana, naši brane naivno!

 

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

Avatar Glina74
Glina74
09:05 23.01.2022.

Daj prestanite već jedan puta stalno kopate po nekakovoj prošlodti shvatite što je jednom bilo to više neče da se ponovi koliko vi o tome pisali i želili to je prošlost i moramo se okreniti u budučnost a ne stalno KUKATI za nekakovom prošlosti . ONO što je bilo juče više neče nikada biti to je prošlost SHVATITE VEĆ jednom ne stalno kukati i cmizdriti za tom J-----nom PROŠLOSTE

Avatar FalusBonus
FalusBonus
10:24 23.01.2022.

Invalidi uvijek o ratu pričaju

RA
radolizem
17:16 22.01.2022.

U članku netočni podaci: "Od osamostaljenja Hrvatska je propustila samo 2 velika natjecanja, točnije dva svjetska prvenstva." Mi znamo da Hrvatska nije bila na OI 2000 u Sydneju i na OI 20220 u Tokiju. A znamo i koje je rezultate Hrvatska postizala od 1997.do 2002. dok na klupu nije došao Lino Červar.