Istraživanje

Žene u menopauzi s upalom desni podložnije su riziku od razvoja raka

Foto: Thinkstock
Žene u menopauzi s upalom desni podložnije su riziku od razvoja raka
06.08.2017.
u 09:17
Znanstvenici koji su proveli studiju konstatirali su i da je ova grupa žena znatno podložnija razvoju karcinoma pluća, dojke, žučnog mjehura te melanoma.
Pogledaj originalni članak

Žene u menopauzi koje pate od kronične upale desni 14 su posto podložnije riziku od razvoja raka, osobito jednjaka, koji je triput češći u ovoj grupi ženske populacije, pokazali su rezultati istraživanja objavljeni u stručnome časopisu "Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention". 

Znanstvenici koji su proveli studiju konstatirali su i da je ova grupa žena znatno podložnija razvoju karcinoma pluća, dojke, žučnog mjehura te melanoma.  Istraživanjem provedenim između 1999. i 2013. bilo je obuhvaćeno više od 65.000 žena u dobi između 54 i 86 godina koje su odgovorile na upitnik o zdravstvenom stanju tijekom kontinuiranog osmogodišnjeg perioda. 

I ranija su istraživanja upućivala na to da su osobe koje boluju od parodontalne bolesti, popularno zvane i "parodontoza", podložnije razvoju nekih vrsta raka.  No ovo je prva studija koja se posebno usredotočila na povezanost kronične infekcije desni i određenih tipova raka među starijom ženskom populacijom, rekla je dr. Jean Wactawski-Wende, profesorica na Sveučilištu u Buffalu i voditeljica istraživanja. 

Potrebno je provesti još studija kako bi se precizno odredilo na koji način parodontoza utječe na razvoj nekih tipova karcinoma, upozorila je dr. Wactawski-Wende. Po jednoj hipotezi bakterije koje se nalaze u zubnom plaku ili u slini mogu dospjeti u krvotok. 

Činjenica da su žene u menopauzi koje pate od kronične upale desni osobito podložne riziku od razvoja raka jednjaka može se objasniti blizinom usne šupljine, objasnila je dr. Wactawski-Wende.  Kod bolesti parodontalnih tkiva razvija se upala desni, potpornih struktura i kostiju oko zuba. 

Iako je ova bolest odavno poznata do danas se nije promijenila percepcija da osobama koje od nje pate nema pomoći i da je gubitak zuba neminovan, što je netočno.

Dobro je poznato da su dobra higijena usne šupljine i redovni pregledi stomatologa jamstvo dugovječnosti zuba. Čest uzročnik nekog oblika parodontalne bolesti je genetska predispozicija koju ima oko 30 posto ljudi, no uz odgovarajuću i pravovremenu parodontalnu terapiju i tomu se može doskočiti. 

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.