telomeri

Žene koje su rodile žive kraće?

Foto: Thinkstock
Žene koje su rodile žive kraće?
09.11.2016.
u 08:56
Znanstvenici su proučavali genetski materijal unutar stanica, osobito duljinu njihovih telomera
Pogledaj originalni članak

Znanstveno istraživanje provedeno od 1999. do 2002. na 1556 Amerikanki u dobi od 20 do 44 godine na temelju krvnih uzoraka pokazalo je da su žene koje su rodile biološki "starije" od onih koje nisu rodile, prenosi portal ScienceAlert. 

Znanstvenici su proučavali genetski materijal unutar stanica, osobito duljinu njihovih telomera

Telomeri su krajnji segmenti DNK. Nalaze se na kraju svakog kromosoma poput zaštitne kapice na vezicama. Određuju koliko će brzo stanice ostarjeti te u kojoj smo mjeri skloni moždanom udaru ili razvoju raka, kardiovaskularnim bolestima, pretilosti, vaskularnoj demenciji, dijabetesu i osteoporozi. Zapravo, što su vam telomeri kraći, kraći je i životni vijek. 

Kako starimo, tako stare i stanice koje predstavljaju dio našeg genetskog koda, odnosno, kako mi starimo, tako se skraćuju i telomeri obilježavajući kraj kromosoma. No ne skraćuju se kod svakoga na jednak način. Što su telomeri kod pojedinca duži, njihove se stanice mogu više puta dijeliti, ustanovili su znanstvenici. 

Telomeri ispitanica istraživanja, koje su kazale da su rodile najmanje jedanput, pokazali su se prosječno četiri posto kraćima od telomera žena koje nisu nikad rodile. Rezultati istraživanja bili su isti i nakon što su znanstvenici uzeli u obzir ostale faktore koji mogu utjecati na dužinu telomera, uključujući ženinu kronološku dob, indeks tjelesne mase i jesu li pušači. 

Rezultati njihova istraživanja pokazali su da se rađanje kod žena može povezati s kraćim telomerima. Znanstvenici su podatke iznijeli na kongresu Udruge članova američkog javnog zdravstva u Denveru. 

Studija upućuje na hipotezu po kojoj je kod žena koje su rodile i odgajaju dijete ili djecu, razina stresa povišena, a otprije je poznato da stresne životne situacije, osobito ako traju dulje utječu na skraćenje telomera. 

– Moguće je da trudnoća, rađanje i podizanje djeteta ili djece utječu na kronični stres, što rezultira skraćenjem dužine telomera, vjerojatno putem upala – objasnila je znanstvenica Anna Pollack, asistentica i epidemiologinja na sveučilištu George Mason u Fairfaxu. 

Pollack iznosi i hipotezu po kojoj će žene s kraćim telomerima vjerojatnije imati djecu od onih s dužim telomerima. Ističe da je potrebno provesti dodatna istraživanja kako bi se duljina njihovih telomera izmjerila prije, za vrijeme i nakon trudnoće. 

– Bilo bi zanimljivo pratiti kako se dužina telomera mijenja za vrijeme trudnoće, nakon nje i tijekom odgoja i podizanja djece te usporediti navedene promjene s onima koje se događaju kod žena koje nisu rodile – rekla je Pollack. 

>>Nema besmrtnosti, ljudi će živjeti najviše 115 godina

 

PREDRAG MIŠIĆ PEĐA

Zbog rata s obitelji u Srbiji ne razgovara. Na pitanje je li ikad zapucao na brata, kazao je: 'Vjerojatno.... da. Teška tema'

Predrag Mišić Peđa vukovarski je branitelj koji je agresorima pružao otpor sve do pada grada 18. studenog kada je sa 182 suborca odveden na Ovčaru. Bio je zarobljen u srpskom logoru. I danas se bori da Vukovarci žive bolje, a spominje se kao mogući DP-ov kandidat za ministra branitelja. Sve užase koje je u ratu proživio ispričao je svojedobno za Večernji list

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

Avatar Frano1
Frano1
09:25 09.11.2016.

Mrzitelji i protivnici života u akciji! Moja baka je rodila 8.oro djece i živjela je 92.g a tetka nije imala djece i živjela 67.,tako da se ne mogu složiti s "znanstvenicima". Ovo je još jedna u nizu ofenziva protiv majki i djece!

Avatar vitez
vitez
09:35 09.11.2016.

Moja žena rodila osmero djece i izgleda ko cura, a druge s kilogramom pudera i istim godištem ko voštana figura

SU
subara
10:25 09.11.2016.

ovo ce tek sada biti slag na kraju. tek sada nece htjeti radjati i ovako je vec postao problem od kako su feministicama pustili sve u ruke.