nakon istraživanja

UPOZORENJE Lijek za visoki tlak višestruko povećava rizik od raka kože

Foto: Dino Stanin/PIXSELL
UPOZORENJE Lijek za visoki tlak višestruko povećava rizik od raka kože
22.11.2018.
u 11:22
Upozorenje HALMED-a nakon danskog istraživanja: Liječnici moraju savjetovati pacijente kojima prepisuju lijekove koji sadrže hidroklorotiazid da kontroliraju eventualne promjene na koži
Pogledaj originalni članak

Rizik za rak usne veći je od četiri do gotovo osam puta kod ljudi koji redovito piju lijekove za visoki krvni tlak koji sadrže hidroklorotiazid, a iz istog razloga ti su pacijenti i u povećanom riziku od nemelanomskog raka kože. Zaključci su to dvaju danskih ispitivanja koje zdravstvenim radnicima proslijedila Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode, a upozorenje će biti dodano i u uputu o lijeku. Liječnici, također, pacijente trebaju savjetovati da provjeravaju kožu i promjene na njoj. Na hrvatskom su tržištu ukupno 44 lijeka koji sadrže hidroklorotiazid (HCTZ) i svi se koriste kod liječenja povišenog krvnog tlaka, od kojeg u Hrvatskoj pati gotovo 40 posto stanovništva. Lijekovi za povišeni krvni tlak, prema izvještajima spomenute Agencije, među najkorištenijim su lijekovima u nas.

Svakodnevna terapija

U obavijesti HALMED-a stoji konkretno da je povezanost između kumulativne doze HCTZ-a i odgovora primijećena kod karcinoma bazalnih stanica i karcinoma pločastih stanica, a da 50.000 miligrama kumulativne doze odgovara primjeni tog lijeka u dnevnoj dozi od 12,5 miligrama tijekom oko 11 godina. Ta je doza od 12,5 miligrama hidroklorotiazida uobičajena u lijekovima za povišeni krvni tlak koji su u pravilu dugogodišnja svakodnevna terapija.

Pogledajte video razgovora s Dianom Gluhak: Ovom jednostavnom prehranom spriječite infarkt

– Farmakoepidemiološka ispitivanja pokazala su povećani rizik od nemelanomskog raka kože pri izlaganju visokim kumulativnim dozama HCTZ-a. Bolesnike koji uzimaju HCTZ sam ili u kombinaciji s drugim lijekovima treba obavijestiti o riziku od nemelanomskog raka kože i savjetovati ih da redovito provjeravaju kožu radi mogućeg nastanka bilo kakvih novih lezija ili promjena na postojećima te da o svakoj sumnjivoj kožnoj leziji odmah obavijeste svog liječnika. Sumnjive kožne lezije moraju se odmah pregledati, potencijalno uključujući histološku pretragu uzorka biopsije. Bolesnike treba savjetovati da ograniče izlaganje sunčevoj svjetlosti i UV zrakama te da se prikladno zaštite prilikom izlaganja kako bi se minimizirao rizik od raka kože – dio je iz obavijesti HALMED-a u kojoj stoji i naputak da se kod bolesnika koji su već preboljeli rak kože preispita primjena lijeka koji sadrži HCTZ. Iz Hrvatske ljekarničke komore objasnili su da je riječ o lijeku koji se ubraja u skupinu diuretika i koristi se u liječenju hipertenzije, odnosno povišenog krvnog tlaka.

– Antihipertenzivni učinak postiže poticanjem diureze, odnosno poticanjem izlučivanja tekućine iz organizma putem urina. Na tržištu RH već dugi niz godina je registriran samo u fiksnim kombinacijama s drugim lijekovima koji se koriste u liječenju hipertenzije – odgovorili su iz HLJK.

Visoki tlak učestala je dijagnoza pa tako i korištenje lijekova za njega, no nema mjesta panici, naglašavaju obiteljski liječnici koji su uz specijaliste ključni kod ove dijagnoze. Kako kaže dr. Jelena Rakić Matić, liječnici obiteljske medicine, u skrbi imaju pacijente koji uzimaju navedeni lijek, prate ih i kontroliraju i uzimaju u obzir sve štetne čimbenike.

Bez panike

– Lijekovi koji sadrže hidroklorotiazid široko se primjenjuju za liječenje hipertenzije, ali i raznih vrsta edema ili kronične insuficijencije srca. Navedena saznanja promatramo u skladu sa svakim pacijentom individualno, ovisno o razlozima uzimanja terapije, dozi, duljini uzimanja terapije... HALMED-ov dopis uzimamo u obzir, ali mi naše pacijente ionako upozoravamo na važnost fotoprotekcije, izbjegavanja izlaganja suncu itd. Uzimajući u obzir upozorenje HALMED-a, svakako obraćamo pozornost na pacijente koji u terapiji imaju hidroklorotiazid te ih dodatno educiramo o praćenju kožnih promjena, ali bez dizanja panike među našim pacijentima – objašnjava dr. Rakić Matić.

Nuspojave prijavite HALMED-u

Zdravstveni radnici obvezni su prijaviti HALMED-u svaku nuspojavu ili sumnju na nuspojavu lijeka za što imaju propisan obrazac prijave. Na prijavu nuspojava iz ove Agencije višekratno su pozvali i pacijente odnosno građane, što je moguće uz spomenuti obrazac napraviti i putem online te mobilne aplikacije. Nuspojavu može prijaviti korisnik lijeka, a za poslovno nesposobnu osobu, osobu s težom duševnom smetnjom ili maloljetnu osobu nuspojavu može prijaviti roditelj, zakonski zastupnik, odnosno skrbnik, stoji u objašnjenju Agencije.     

Pogledajte i galeriju: Ovo su simptomi raka crijeva na koje trebaju paziti i mlađe osobe

Foto: Thinkstock
Rak
Foto: Thinkstock
umor
Foto: Thinkstock
Krv
Foto: Shutterstock
Zatvor, proljev
Foto: Thinkstock
bol u trbuhu

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 28

Avatar Zgubider.
Zgubider.
13:12 22.11.2018.

"...UPOZORENJE Lijek za visoki tlak višestruko povećava rizik od raka kože..."___Lijekovi protiv gastritisa povećavaju rizik od raka želuca,itd! Svi imamo rok trajanja i kad dođe, nema tu više filozofije...

DU
Deleted user
12:17 22.11.2018.

Iz naslova: "Lijek za visoki tlak...…." da nije možda lijek PROTIV visokog tlaka?

AI
airbender
12:08 22.11.2018.

ne mogu vjerovat da je ovakva vijest dospjela u novine, neko je nekome gadno stao na zulj i poznavajuci farmakolosku mafiju, glave ce padati za ovo.. big pharma vjerojatno trosi milijarde godisnje za skrivanje ovakvih vijesti, neko nekom nije platiooo...