globalna prijetnja

Tigrasti komarci, koji prenose virus Zika, aktivni su i kod nas

Foto: Boris Ščitar/Večernji list
26.07.2010., Zagreb - Radnik
Foto: Reuters
ATTENTION EDITORS - REUTERS PICTURE HIGHLIGHTBSB005Geovane Silva holds his son Gustavo Henrique, who has microcephaly, at the Oswaldo Cruz Hospital in Recife, Brazil, January 26, 2016. REUTERS/Ueslei Marcelino
Foto: Reuters
Larvae of Aedes aegypti mosquito is seen in a research area to help prevent the spread of Zika virus and other mosquito-borne diseases, at the entomology department of the Minister of Public Health, in Guatemala City, Guatemala January 28, 2016. REUTERS/J
Foto: Reuters
Municipal workers walk after spraying insecticide at Sambodrome in Rio de Janeiro, Brazil, January 26, 2016. Municipal workers sprayed insecticide around Sambadrome, where the city's Carnival takes place every year, and where the archery competitions will
Foto: Reuters
Guilherme Soares Amorim, 2 months, who was born with microcephaly, gets his head measured by his mother Germana Soares, at her house in Ipojuca, Brazil, February 1, 2016. Brazil's top health official said on Monday that the Zika virus outbreak is proving
03.02.2016.
u 11:02
U Brazilu vojska uništava legla komaraca, a zmlje Južne Amerike traže izmjene zakona o zabrani pobačaja
Pogledaj originalni članak

Zbog naglog širenja virusa Zika i epidemije, Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila je u ponedjeljak, nakon ženevskog sastanka 18 stručnjaka, taj virus globalnom prijetnjom. Njegovo je širenje, podsjetimo, počelo lani u južnoameričkim državama koje se trenutačno bore s epidemijom koja je, procjenjuje se, pogodila više milijuna ljudi. Ovakva praksa Svjetske zdravstvene organizacije nije česta. Virus Zika je etiketu globalne prijetnje dobio nakon poliovirusa, svinjske gripe i ebole. Kako je još prije navela ta organizacija, njegovo brzo širenje i posebna ugroženost trudnica argumenti su za takvu klasifikaciju. Međutim, što to znači u praksi i za javnost generalno?

– Prema definiciji, to je izvanredno stanje i javnozdravstvena prijetnja ili rizik za zdravlje zbog mogućnosti širenja iz početnog izvora epidemije odnosno infekcije. Može zahtijevati međunarodno koordinirane aktivnosti kao odgovor na takvo stanje kako bi se smanjila prijetnja i rizik od daljnjeg širenja – pojašnjava dr. Iva Pem-Novosel, voditeljica Odsjeka za zoonoze Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Apeli za odgodu putovanja

Stoga sigurno slijede pojačane mjere suzbijanja komaraca, intenzivno uništavanje legla i apeliranje javnosti na prevenciju dolaskom toplijeg vremena s kojim dolaze i komarci. Takozvani tigrasti komarac, koji je udomaćen i u Hrvatskoj, jedna je od vrsta komaraca koja prenosi Zika virus. Iako većina zaraženih neće imati nikakve simptome, problem je upravo spomenuta posebna skupina ugroženih – trudnice.

Ni sama trudnica ne mora osjećati nikakav simptom zarazom tim virusom, no on može ostaviti teške posljedice po njezin plod. Te su teške posljedice mikrocefalija i teški zastoji u razvoju novorođenčadi čiji je broj povećan u južnoameričkim državama. Iako zdravstveni autoriteti naglašavaju da ta veza još nije znanstveno potvrđena, činjenica je da na oprez i sami upozoravaju. Tako i Hrvatski zavod za javno zdravstvo apelira na trudnice da odgode putovanja u područja gdje vlada epidemija prouzročena virusom Zika.

– Zasad su dane osnovne upute putnicima, prije svega trudnicama i osobama narušenog imuniteta, onima s težim imunološkim poremećajima i kroničnim bolestima.

Važne su i osobne mjere zaštite, repelenti, odjeća i mreže na prozorima, a recimo da je ljeti dobro i što rad klimatskih uređaja na neki način zbog niže temperature omogućuje smanjenje rizika – kaže dr. Pem-Novosel dodajući da su upute jednake kao i za ostale virusne infekcije koje prenose komarci, no virus Zika odskače upravo zbog rizika za trudnice i zato što, kako dodaje dr. Pem-Novosel, još nije dovoljno istražen. Najteža neistražena posljedica su spomenute dijagnoze kod novorođenčadi, zbog čega su u zemljama Južne Amerike apelirali i na odgađanje trudnoće u iduće dvije godine, dok se u pojedinim državama u kojima je pobačaj zabranjen traži promjena tog zakona.

Komarci stižu u lipnju

Najčešći prijenosnik u tom je području komarac aedes aegypti koji je u Europi prisutan samo na portugalskom otočju Madeiri, dok je drugi prijenosnik, takozvani tigrasti komarac “domaći” na Mediteranu pa tako i kod nas. Njegovu sezonu možemo očekivati u lipnju, što, dakako, ovisi o temperaturi zraka pa na Jadranu može doći i ranije.

Upravo je na Jadranu tigrasti komarac postao najčešća vrsta komarca. Stručnjaci ponavljaju mjere koje ćemo s toplijim vremenom zasigurno češće slušati – uklonite posude s vodom u vrtovima, vaze, razni otpad koji u vrtovima “glumi” neke posude i skuplja vodu...

To je jedini način za sprečavanje legla komaraca, dok osobna prevencija inzistira na nanošenju repelenata, odjeći dugih rukava i nogavica. Jedine su to mjere prevencije od ugriza komarca pa tako i zaraze virusom Zika koji dosad nije evidentiran u Hrvatskoj. Zabilježene su ranije ipak druge virusne bolesti koje prenose upravo komarci, poput groznice denga. 

>>Službeno potvrđeno: Zika virus prenosi se i spolnim putem

>>Zika virus prenosi se i spolnim putem, prvi slučaj zaraze u Danskoj

>>Virus zika: Trudnoća umjesto radosti izaziva strah

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 15

MA
madmax17
11:28 03.02.2016.

Bili su kod mene ti tigrasti, sve dok nisam stavio mrežu na prozor. Tako su veliki da su istrijebili one obične 'domaće' komarce.

LA
larala
11:44 03.02.2016.

sad ce naši politicari i zeleni brzo u borbu protiv komaraca, tam negdje u 10 mj, špricanjem krošnji drveca s ceste u centru grada.....

DU
Deleted user
12:03 03.02.2016.

Htio bih upozoriti naše Hrvatske političare posebno našeg premijera koji zna puno toga što sve rade te velike privatne farmaceutske kompanije da ojača naš imunološki zavod kao prave strateške državne institucije u zaštiti svoga naroda a ne da budemo izloženi stranim neprovjerenim cjepivima koji služe samo za njihovu zaradu a ispunjavaju plan moćnika da smanje broj ljudi na planeti.