dobro je znati

Smrdi vam odjeća nakon pranja u perilici? Možda radite ovu pogrešku

Foto: Getty Images
Perilica rublja
Foto: Getty Images
Ormar, odjeća
Foto: Getty Images
Ormar, odjeća
Foto: Getty Images
Tamna odjeća
Foto: Getty Images
Ormar, odjeća
Foto: Getty Images
Tamna odjeća
04.05.2019.
u 16:23
Nemojte pretjerivati s količinim deterdženta i omekšivača jer to nije jamstvo da će odjeća biti bolje oprana
Pogledaj originalni članak

Nije ništa čudno da se odjeća usmrdi u perilici ako vam je ostala, primjerice preko noći u zatvorenoj perilici ili je niste brzo izvadili i stavili u sušilicu ili na stalak za sušenje.

Ipak, neki su se zasigurno zapitali u čemu je problem ako smrdi čak i ako smo rublje tek izvadili iz perilice nakon pranja? Ako znate o čemu govorimo, onda ste se i vi "borili" s nekoliko uzastopnih pranja rublja na različitim programima kako biste se riješili tog neugodnog mirisa koji može nastati ako je u perilici ostala neka prljavština, rublje je ostalo predugo u perilici, svoj "dio posla" odradile su gljivice, plijesni, bakterije...

Bez obzira na to koji razlog bio, savjetujemo vam da barem jednom u dva tjedna očistite svoju perilicu na način da je praznu uključite na program pranja s najvišom temperaturom. Manje je više U bubanj stavite malo sode bikarbone i jabučnog octa da se "izvuku" mirisi i očisti bubanj od gljivica i bakterija. I prilikom pranja rublja vrijedi ona: manje je više!, stoga nemojte pretjerivati s količinom deterdženta i omekšivača jer to nije jamstvo da će odjeća biti bolje oprana, može zapravo imati sasvim suprotan efekt.

Foto: Thinkstock
odjeća boje
Foto: Thinkstock

Jabučni ocat dodajte prilikom svakog pranja rublja kako biste unaprijed spriječili da odjeća "pokupi" neugodan miris, a ako se brinete zbog mirisa jabučnog octa, dodajte mu nekoliko kapi vama omiljenog eteričnog ulja i odjeća će prekrasno mirisati. Ovako ne morate koristiti kupovne omekšivače jer ste upravo "napravili" svoj i osigurali da vaša odjeća bude čista, mirisna i prozračna.

Ako u perilicu stavljate previše deterdženta, može se lako dogoditi da se neće sav otopiti te će se u utorima bubnja i na gumi zadržati ostaci deterdženta, a to je dobra podloga za bakterije i gljivice.

 Ako vam se dogodilo da niste stigli i da vam je rublje neplanirano ostalo u perilici tijekom noći, u bubanj dodajte šalicu octa ili sode bikarbone, stavite deterdžent u pretinac i pokrenite program za pranje. Pripazite kada se voda u perilici zapjeni, tada je ugasite i ostavite tako da odstoji 8-9 sati, a zatim ponovno pokrenite perilicu i odjeću u konačnici stavite sušiti na zrak.

Pogledajte i video Očistite mrlje na odjeći uz pomoć soli

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

DU
Deleted user
09:29 04.05.2019.

I tako meni kuka frendica da joj smrdi svježe oprano rublje. Pa mi pokaže. A ono cijela perilica puna gljivica, sve se crni, do doze do gume i bubnja. Pitam ja nju, jesi ti to ikad očistila nakon pranja? A što imam čistiti, ionako opet stavljam drugo rublje prati....... Prvo i osnovno, nakon svakog pranja operite, očistite, obrišite dozu, gumu i bubanj. Vrata ostavite otvorena neka se sama osuši. I nema neugodnih mirisa.

Avatar Asterix
Asterix
19:33 04.05.2019.

Ajde ti to objasni ženi.

VO
vozdra
09:13 05.05.2019.

To je sve tacno, samo da znate da ipak u vecini slucajeva grejac (ili je ispravno grijac, nemam pojma 🙈) nije vise u redu i masina ne zagreje vodu do dovoljne temperature, pa provjerite..