Sandra Lončarić Tankosić osvaja na prvi pogled. No, na taj isti prvi
pogled zbuni vas njena krhka ljepota. Glumica koja, u pravilu, glumi
moćne žene zapravo je krhke građe. To je ona izvanjska slika, jer sve u
njoj zaista je moćno i pršti energijom. A ta joj energija omogućuje da
svoj život vozi na dva paralelna kolosijeka.
U Osijeku je njena obitelj, suprug i petogodišnji sin, i njeno
kazalište. U Zagrebu je sve češće, jer ovdje se snimaju vrlo uspjele
serije u kojima glumi. Nakon uloga u serijama “Dobre namjere” i “Hitna
94”, sad snima gostujuću ulogu u “Mamutici”. Ta joj je rola donijela
probleme s našim snimanjem. Glumi, naime, narkomanku i uloga zahtijeva
zapušten izgled s velikim izrastom na obojenoj kosi. Stvar je spasila
pundžom koja je idealno pristajala uz haljinu koju je odabrala za Božić.
Živite na relaciji Osijek
– Zagreb. Kako sada izgleda vaš profesionalni život?
– Sada je ludnica ipak malo mirnija. “Hitna” je završena i sada samo
snimam epizodnu ulogu u “Mamutici”. Čak je i u kazalištu malo primirje,
što je jako dobro jer je godinu dana tempo zaista bio ubitačan. U
Osijeku sam radila predstave, tamo su obitelj i dijete, a ovdje sam
snimala. I tri puta tjedno sam jurila u Osijek, koristila za to svaki
slobodan trenutak.
Kako ste fizički
izdržavali taj tempo?
– Samo je jedan recept – ljubav prema svemu. Obožavam svoj posao iako
sam zaista slučajno završila u glumi. To je zanimljiva priča. Bila sam
srednjoškolka u Našicama kada su nas obavijestili da se održava
audicija za upis na dislocirani studij Glumačke akademiju u Osijeku.
Svi smo pitali razrednicu: a nastava, a ona je rekla da će oni koji idu
na audiciju, dobiti ispričnicu.
Dakle, glumica koja je
markirala?
– Točno! Otišlo je pola razreda, a samo sam ja prošla. I to je zaista
bilo sudbina, jer do tog mi trenutka gluma nikada nije pala na pamet,
iako sam jedanaest godina plesala folklor i recitirala slavonske pjesme
i tako zapravo probila svoj strah od scene i publike. I to je bila ta
sudbinska odrednica koja me usmjerila prema glumi, u posao koji ni za
što na svijetu ne bih mijenjala. I zato uspijevam spavati po četiri
sata, snimati cijele dane, sjesti u auto i otići u Osijek kako bih
provela dva kvalitetna sata sa svojim djetetom.
Koliko je sinu godina?
– Pet godina. I već se navikao na činjenicu da će mu mama cijeli život
biti glumica. Njegove prve tri godine nisam htjela ništa raditi, tek
pokoja uloga u kazalištu, i zato mislim da imamo dobro “podlogu” i
nemam grižnju savjesti što me nekada nema.
Pretpostavljam da vam za
takav život treba jaka logistika koja se temelji na bakama.
– Apsolutno! Bez njihove pomoći ne bih mogla. I suprug i bake su na
mojoj strani i zaista puno pomažu, a ta je pomoć i njima važne, jer,
naravno, bake obožavaju svog unuka i ponekad im je super što mene nema.
Što takav tempo znači iz
čiste ženske perspektive. Imate li vremena za samu sebe, za neke svoje
užitke, male rituale...?
– Jako rijetko, ali nekako se snađem. Naravno da sam se udebljala u
trudnoći i nakon porođaja sam morala vratiti tijelo u prvobitno stanje.
Ići u teretanu ili na fitness za mene je gubitak vremena koje nemam i
zato sam kupila pilates loptu i vježbala kod kuće. Kada sam u Osijeku,
odvedem sina u vrtić i odem na svoju rekreaciju – rolam na šetalištu uz
Dravu i odem na plivanje dok u bazenu još nema nikoga. A u Zagrebu
nisam dopuštala da me voze na snimanje nego sam se do studija vozila
biciklom. I to je tajna – imati volju, a za sport je uvijek nađem jer
sam sportski tip i nekad sam se bavila rukometom i naći si neko
vrijeme. Na sreću, imam zahvalni ten pa mi kozmetičarke ne trebaju, sve
obavim sama, a za frizuru mi se brinu na setu.
Kakvi ste u šopingu?
– Što sam starija, to sam gora. Nekad me to uopće nije zanimalo. A sada
– razumijem žene koje tako liječe depresiju. I postala sam luda za
cipelama, za haljinama, zapravo svime što se obično nalazi na ženskim
šoping listama. No, obožavam i buvljake. Kada sam bila trudna, pronašla
sam u Londonu na buvljaku tri haljine koje sam platila doslovno
nekoliko kuna, prepravila ih i nosila cijelo vrijeme. Zapravo sam za
vrijem trudnoće naučila šivati, kupila mašinu i uvježbala šavove na
kuhinjskih krpama. I to zaista volim – naći nešto posebni na buvljaku i
prepraviti po svom guštu.
Zbog čega najlakše
posegnete za novčanikom?
– Zbog cipela, pravih štikla. Obožavam ih. Volim hodati u visokim
petama, jer su one za mene jedan od simbola ženstvenosti. Haljina i
štikla su za mene najženstvenija moguća kombinacija. I mogu izdržati u
visokim potpeticama cijeli dan, ali, naravno, moraju biti kvalitetne i
udobne.
Što ćete ove godine
pokloniti najdražima za Božić?
– Sada stalno slušam kako treba poklanjati sitnice. Priznajem da mi je
nekada bilo stresno kupovati brdo poklona, ali sam prošle godine uvela
novi princip. Dobro slušam želje svojih bližnjih i zaista ih uspijevam
iznenaditi, i naravno, ne ostavljam kupnju za zadnji čas.
A što vi priželjkujete
ispod bora?
– Uvijek me može oduševiti dobar parfem i dobar komad nakita. Zapravo,
nakit volim najviše od svega, uvijek imam nešto na sebi i u pravilu su
to veći, upadljiviji komadi. Posebno ljeti, kada nosim pune ruke
narukvica.
Kada kupujete za sina,
kako odolijevate svim divotama koje sada postoje u dječjim dućanima?
– Nikako ne odolijevam. To je strašno i znam da pretjerujem. I kad ga
vidim tako sređenog, ko malog frajera, ne mogu odoljeti. Na sreću, imam
prijateljice koje imaju mlađe djecu, pa onda te dječje stvari kruže
uokolo i tada mi nije žao novaca, jer to je odjeća koju oni zaista vrlo
brzo prerastu.
Kakve mirise volite?
– One koji se osjete. Ne volim decentne mirise. Trenutačno za dan
najradije stavljam kombinaciju vanilije i papra iz Ritualsa, a za večer
mi je vječne klasika Chanel 19.
A kakav miris volite na
muškarcu?
– Važno mi je da miriše. Volim osjetiti parfem na muškarcu. Zapravo
volim kad ja grub i kad miriše.
Slikali ste se u
večernjoj haljini koju su za vas izradili u Osijeku. Je li to stalna
suradnja i koliko uopće pratite hrvatsku modu?
– Pratim koliko stignem, ali kada su revije ja najčešće ima predstave
ili sam kod kuće sa sinom. Zaista izlazim samo kad moram, ali zbog toga
mi je i vrednija suradnja sa osječkim salonom La Spoza. Oni osim
vjenčanica rade i haljine i tamo je zaista krasan tim ljudi na čelu s
vlasnicom Mirnom Gvajdek i kreatoricom Ivanom Sivc koji rješavaju sve
moje probleme i zaista rade krasne stvari.
Kako izgleda Božić u
vašem domu? Za bogatu trpezu ne moram ni pitati, jer ipak ste vi
Slavonka.
– Točno, trpeza je ponekad i prebogata, a sve ostalo je podređeno mom
sinu Petru. Kroz njegove dječje oči i Božić nama odraslima izgleda
veselije i važnije. Lani samo sami radili kuglice, jer one se ne kupuju
u dućanu i bor mora biti drukčiji. Prošle smo godine tako imali
čovječuljka, s kapom na glavi, nanizanim kokicama koje su bile zibi,
lampicama umjesto kose. I ove godine smislit ćemo nešto podjednako
veselo i zanimljivo, jer u tim prepremama, kojima se Petar najviše
veseli, i jest pravi duh Božića.
Hoćete li uspjeti biti
slobodni tih dana?
– Uspjela sam! Ali u tome je bit. To su dani koje treba provesti uz
obitelj, koji su Petru posebno važni. I zato sam oslobodila sve
termine, jer tijekom cijele godine svim imamo užurbani tempo i zato smo
svi zajedno zaslužili idiličan Božić. I zato svim čitateljima od srca
želim sretan Božić!
Sandra Lončarić Tankosić: Žena je uvijek najženstvenija u haljini i dobroj štikli
FOTO Poznata lica na fešti u Philadelphiji: Evo tko se sve pridružio našim navijačima, stigao i Turudić
U opuštenoj atmosferi, uz pjesmu, kockice i navijačke rekvizite, brojni Hrvati u Philadelphiji pokazali su podršku vatrenima uoči važne utakmice
Zaboravite na čips i teške umake: Navijajte za Vatrene uz ovih 6 zdravih grickalica
Umjesto klasičnih čipseva, masnih zalogaja i teških umaka, za utakmicu se mogu pripremiti i zdravije grickalice koje su jednako ukusne
Crveni tepih zamijenila je sportskim arenama: Evo kako se Fani Stipković mijenjala tijekom godina
Slavonska planina krije nevjerojatnu tajnu: Znate li što se nekada nalazilo na ovom mjestu?
Roditelji mjesecima planiraju ljetovanje, ali ova torbica često odlučuje kako će završiti
Povišena temperatura, ubod ose, alergijska reakcija, opeklina od sunca ili proljev, dovoljan je samo jedan takav simptom da godišnji odmor ne izgleda onako kako ste ga planirali.