jako jednostavno

Pet laganih trikova da izbjegnete bezglavo pretrpavanje hranom

Foto: Kristina Stedul-Fabac/PIXSELL
Pet laganih trikova da izbjegnete bezglavo pretrpavanje hranom
04.02.2013.
u 11:30
Trikovi i savjeti kako izbjeći prejedanje i jesti samo onoliko koliko vam treba
Pogledaj originalni članak

Vrlo je lako pojesti više nego što nam treba. Uz velike porcije koje jedemo u restoranima ili naviku da jedemo pred televizorom, vrlo je teško zadržati dobre navike kada treba kontrolirati veličinu porcije. No, postoje metode koje će nam signalizirati da prestanemo jesti kada smo siti, piše Huffingtonpost.

1. Pijte male gutljaje. Uzimanje manje tekućine pomaže da pojedemo manje hrane, utvrdilo je nedavno istraživanje. Isto tako, iako se možda čini nelogično, ljudi piju više uzimaju li velike gutljaje. Oni koji su u istraživanju juhu konzumirali u malim gutljajima popili su 30 posto manje juhe od onih koji su pili velikim gutljajima.

2. Odaberite hranu s jakim mirisom. Hrana sa specifičnim intenzivnim mirisom može pomoći obuzdati kontrolu kod unosa hrane. Sudionici studije o okusima dobili su kremu od vanilije s različitim intenzitetom mirisa vanilije. Kad je miris bio intenzivniji, jeli su manje porcije.

3. Servirajte na tanjurima kontrastne boje. Želite li jesti manje krumpira ili tjestenine, nemojte odabrati bijeli tanjur. Odabir boje tanjura koji odudara od hrane pomaže da se na tanjur stavi manje hrane.

4. Manji tanjuri. Učinit će vam se da jedete više i tako možete smanjiti konzumaciju za 20 posto.

5. Prigušite svjetlo i smanjite glazbu. Jedna je studija provedena u restoranu pokazala da prigušenije svjetlo i glazba smiruje i gosti u takvom ambijentu pojedu oko 175 kalorija manje nego obično, što je gotovo 18 posto manje. Ne morate zato posjećivati restoran, isti ugođaj možete napraviti i kod kuće.

 

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.