Dobro je znati

Jeste li znali da bi ruke trebali prati oko 20 sekundi da biste uklonili bakterije?

Foto: screenshot/facebook
Jeste li znali da bi ruke trebali prati oko 20 sekundi da biste uklonili bakterije?
10.10.2019.
u 06:49
Na dlanu se nalazi oko 3200 bakterija iz 150 različitih bakterijskih vrsta. Upravo je zato važno temeljito prati ruke
Pogledaj originalni članak

Pranje ruku sapunom i vodom štiti tijelo od mikroorganizama, a važno je i vrijeme provedeno na ovu radnju. Zaraze se najlakše prenose preko prljavih ruku, a svi znaju koliko je važno prati ih nakon toaleta, ali i nakon dolaska kući izvana, prije jela i pripreme hrane.

Foto: unsplash.com
pranje ruku

Sve diramo rukama, a bakterije potom ostaju upravo na njima. Zato je važno ruke prati na pravilan način i određeno vrijeme. Iako neki misle kako je najvažnije oprati ih što toplijom vodom, ovo i nije toliko bitno.

Iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo su objasnili pravilan način pranja ruku. Nakon nanošenja sapuna važno je trljati dlan o dlan obje ruke, potom trljati desne nadlanice lijeve ruke i obrnuto. Dio koji mnogi zaboravljaju je onaj između prstiju. Potrebno je ispreplesti prste i trljati dlan o dlan obje ruke. Pranje ruku bi trebalo trajati oko 20 sekundi. Upravo je vrijeme vrlo važno jer što dulje peremo ruke, to je i veća mogućnost ubijanja bakterija.

Kasnije je važno ruke obrisati ručnikom, jer bakterije vole vlagu. Ako često perete ruke, s vremenom koristite i kremu kako koža ne bi postala suha.

U slučaju da u blizini nemate vode i sapuna s kojima možete oprati ruke, pomoći će i antibakterijsko sredstvo za suho pranje ruku. Važno je da se nanese na suhu kožu i da se sredstvo trlja rukama otprilike 20 sekundi, dok se ruke ne posuše, a sredstvo ne upije.

Pogledajte kako se zdravo hraniti nakon 50. godine života: 

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

GA
Gastarbeiter2
07:29 10.10.2019.

20 sekundi nakon pranja počinje ponovno obrazovanje bakterija.