Nova knjiga: Bernardine Evaristo "Djevojka, žena, drugo"

Žene su potlačene! A kako je tek crnim ženama, onima koje su gej, transrodne, buntovne...

Foto: Arhiva Profil
Žene su potlačene! A kako je tek crnim ženama, onima koje su gej, transrodne, buntovne...
24.02.2021.
u 10:54
Pogledaj originalni članak

Nježno i hrabro, zabavno i tragično, roman koji budi svijest... sve je to “Djevojka, žena, drugo” (Profil, urednica Alica Gracin, prijevod Davorka Herceg-Lockhart, 129 kuna), roman za koji je britanska književnica Bernardine Evaristo dobila Nagradu Booker za 2019. godinu. Priča je to o ženama, od tinejdžerica do prabaka koje imaju više od 90 godina, o ženama koje su bile prije njih, onima koje nastavljaju “lozu”, onima izgubljenim u svijetu, onima izgubljenim u svojoj obitelji, ali i onima koje se traže unutar svog tijela, spola, roda...

Veliki je ovo roman koji govori o Britaniji (i svijetu) današnjice, ali i ranama koje nosi iz doba kolonijalizma, prijeziru prema onima koji su druge boje kože, odbacivanja onih koji su drukčiji... Autorica piše o ženama današnjice, iako se u prvom redu bavi ženama kojima i sama pripada, ona jest Britanka, ali majka joj je Engleskinja, a otac Nigerijac.

U mnogočemu ovo je priča o ženama koje se svim silama moraju boriti za svoje mjesto u svijetu, o potlačenim ženama. To je danas ponovno vrlo aktualna tema i svi će se olako upustiti u rasprave svih vrsta o potlačenosti žena. I sve su te priče stvarne, ali ova knjiga upozorava na nešto mnogo gore: način na koji su potlačene crne žene, one miješane krvi, ali i one koje su (politički nekorektno rečeno) obične i one koje to nisu.

Pred svima koje su drukčije po najrazličitijim pitanjima (zbog seksualnog opredjeljenja, transrodnosti, nedostatku identiteta jer su posvojene...) zapravo je najveća borba. Ali borba koja se uvijek na kraju isplati. Autorica je za priču o dvanaest nevjerojatnih žena, u konačnici se sklapa i priča o njihovim međusobnim (ponekad vrlo iznenađujućim) vezama, odabrala i vrlo zanimljivu formu. Sve u njihovim pričama teče kao i život sam, bez velikih slova, zareza i točke na kraju rečenice. No čitatelj se ne treba brinuti zbog toga, ovo je doslovno roman koji se ne ispušta iz ruku i koji na jedan sasvim nov način govori o tome što je to ženskost i kakve sve izazove sa sobom nosi. One na koje većina nas nikada nije ni pomislila.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

DL
dvanaest_legija
12:14 24.02.2021.

Bijeli heteroseksualni muškarac, lijek za sve perverzije modernog društva!

MI
MiloDijete555
12:51 24.02.2021.

Mi bi htijele biti jednake, ALI samo kada to nama paše.