Lisinski subotom

Tri stotine glazbenika iz četiri države u Ratnom rekvijemu

Foto: 'Anto Magzan/PIXSELL'
Tri stotine glazbenika iz četiri države u Ratnom rekvijemu
26.09.2013.
u 21:03
Orkestar Zagrebačke filharmonije pojačat će Komorni orkestar Sarajevske filharmonije, a uz zagrebačke Zvjezdice, u jedan veliki pjevački sastav stopit će se zborovi RTV Srbije i sarajevskog Narodnog pozorišta te Slovenski komorni zbor.
Pogledaj originalni članak

Dok gostujuća Bečka filharmonija u petak svečano otvara sezonu Zagrebačke filharmonije, domaći filharmonijski orkestar priprema se za glazbeni spektakl i veliki kulturni događaj koji će se već u subotu održati u Lisinskom. Oko tri stotine glazbenika sudjelovat će u izvedbi monumentalnog Ratnog rekvijema Benjamina Brittena. Orkestar Zagrebačke filharmonije pojačat će Komorni orkestar Sarajevske filharmonije, a uz zagrebačke Zvjezdice, koje će pjevati dionicu dječjeg zbora, u jedan veliki pjevački sastav stopit će se zborovi Radiotelevizije Srbije i sarajevskog Narodnog pozorišta te Slovenski komorni zbor. Iz Beograda, Sarajeva i Zagreba dolazi i troje vokalnih solista: sopranistica Aneta Ilić, tenor Amir Saračević i bariton Ljubomir Puškarić. Maestro Ivo Lipanović dirigent je ovog koncerta koji je mnogo više od glazbenog spektakla. To je veliki umjetnički pothvat, ali i kulturni, društveni, pa i politički događaj. Ratni je rekvijem na praizvedbi prije pola stoljeća spajao ruske, njemačke i britanske glazbenike u pomirivanju Europe i oplakivanju svih žrtava svjetskih ratova, a ova će zagrebačka izvedba biti snažan antiratni glas i prilog pomirenju država i naroda bivše, ratom izbrisane jugoslavenske federacije.

Osim latinskog teksta mise za mrtve Benjamin Britten u tu je svrhu posegnuo i za stihovima engleskog vojnika i pjesnika, poginulog u Prvom svjetskom ratu, Wilfreda Owena. Koncert je ujedno i proslava stote godišnjice Brittenova rođenja kojoj se popratnim programima pridružio i British Council.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.