Nova knjiga: Sonia Velton "Kupina i divlja ruža"

Potka je ovdje priča o ženi koja se usuđuje tkati svilu, a osnova istinska emancipacija

Foto: Arhiva Mozaik knjiga
Potka je ovdje priča o ženi koja se usuđuje tkati svilu, a osnova istinska emancipacija
02.09.2020.
u 15:00
Pogledaj originalni članak

Svila i danas čuva svoju magičnu moć. U vremenima umjetnih materijala, kada je ono što stavljamo na svoje tijelo zapravo tek kemijska formula, u dobu kada je moda toliko potrošna da je majica koju donesemo iz trgovine zastarjela i prije nego što je spremimo u ormar, svila čuva dio svojih tajni. Od opasnog i pustolovnog puta svile i načina na koji je stoljećima stizala u europske krajeve pa sve do onog čarobnog osjeta koji doživimo kada rukom prijeđemo preko prave svile, onog gotovo senzualnog uzbuđenja kada neki komad rublja od prave svile obavije naše tijelo.

A roman “Kupina i divlja ruža” Sonie Velton (Mozaik knjiga, urednik Zoran Maljković, prijevod Aleksandra Barlović, 119,90 kuna) priča je o tome kako nastaje svila, o tkalcima te čudesne tkanine. Sonia Velton (a ovo je roman prvijenac jedne pravnice) napisala je uzbudljiv povijesni roman.

Godina je1768., a s jednog tavana dopiru zvuci rada na tkalačkom stanu. U kući bogatog tkalca svile, koji više ne tka sam, već kupuje i prodaje svilu, jedan njegov najamni radnik izrađuje svilu za koju se nada da će biti njegova ulaznica u svijet majstora, u bolji život. Istodobno žena bogataša nagovori ga da izradi svilu po njenom dizajnu... Naravno, u potki je i ljubavna priča, baš kao što ta ista žena iz blata javne kuće spasi mladu djevojku koja će joj postati sluškinja, a koju će također začarati jedan drugi tkalac svile. Dijelovi ove uzbudljive priče utemeljeni su u stvarnosti, jer godina koju autorica uzima za svoje polazište godina je u kojoj je djelovala prva žena koja se usudila i uspjela probiti u taj čvrsto zatvoren muški svijet svile i čije se svilene tkanine (ono što je sačuvano, naravno) i danas čuvaju u najpoznatijem britanskom muzeju (Victoria & Albert); stoga je ovo i roman o stvarnoj emancipaciji žena.

Priča o tome koliko je ženama bilo teško biti kreativnima, uopće pomisliti na rad i na to da imaju pravo slijediti neke svoje snove, svojim rukama i mozgom napraviti nešto za što se vjerovalo da su samo muškarci sposobni.

Provjerite kako se malo toga istinski promijenilo.

britanski mediji pišu

Raspada li se kraljevska obitelj? Problemi u odnosima se nižu, a teške dijagnoze omiljenih članova brinu fanove

Dvoje ljudi vodi tešku borbu, a u javnosti su uvijek nasmijani i dobro raspoloženi. Mašu svojim obožavateljima jednako kao što su im mahali kada su pucali od zdravlja i na stolu su im bila samo najfinija jela u najskupljim porculanskim tanjurima. Takvom životu sada se mogu samo nadati, a nadaju se i njihovi fanovi koji budno prate svaki njihov korak i zamišljaju kako bi im život bio bolji da su se rodili pod malo sretnijom zvijezdom. No barem je na ovom primjeru vidljivo da je ta sretnija zvijezda samo privid, a može nam biti i lekcija da uživamo u onom što imamo, ponajviše ako smo zdravi.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.