Jednom u sadašnjosti

Izložba mlađe generacije ruskih suvremenih umjetnika u SC-u

Foto: arhiva
Izložba mlađe generacije ruskih suvremenih umjetnika u SC-u
06.12.2011.
u 11:47
Izložba naglašava antitezu tradicionalnoj proizvodnji slika prosperiteta i moći zemlje, koja se uglavnom ostvaruje mehanizmima nalik onima političke propagande ili oglašavanja
Pogledaj originalni članak

Otvorenje izložbe „Bilo jednom u sadašnjosti: once upon a present“, koju čine radovi mlađe generacije ruskih suvremenih umjetnika čije radove još nismo imali prilike vidjeti, održat će se u srijedu 7. prosinca u Galeriji SC od 20 sati. Budući da predstavlja izbor radova suvremenih ruskih umjetnika, ne može pobjeći od etikete (mono)nacionalne izložbe. Ona ujedno naglašava antitezu tradicionalnoj proizvodnji slika prosperiteta i moći zemlje, koja se uglavnom ostvaruje mehanizmima nalik onima političke propagande ili oglašavanja. Nasuprot ideji prenaglašenog nacionalnog izlaganja, izložba nastoji upozoriti na ono što ostaje u sjeni i nalazi se ispod površine. Nastoji dotaknuti prostor između, mjesto susreta proganjajućih sjećanja, invazivnih slika, pokušaja, neuspjeha, kolebanja, strahova, neostvarenih snova, fantazija, projekcija, nada i težnji za budućnost, svega onoga što sačinjava stvarnost.

Nastala je kao rezultat suradnje udruge Slobodne veze s nezavisnom kustosicom iz Moskve Elenom Yaichnikovom. Posljednja velika izložba koja je pokušala iscrtati smjer kretanja suvremene umjetnosti Rusije bila je “Sustav koordinata” iz 2004. godine u organizaciji MSU-a (kustosi/ce Tihomir Milovac, Branka Stipančić i Leila Topić). Ta je izložba bila presjek onoga što se tada događalo u Rusiji, na umjetničkom polju, kroz predstavljanje etabliranih umjetnika okupljenih, uglavnom, oko velikih moskovskih galerija.

"Bilo jednom u sadašnjosti" ima nešto drugačiji pristup, organizacijski i konceptualno. Rezultat je suradnje nezavisnih kustosa/kulturnih radnika uspostavljene oko mreže kustoske škole Le Magasin u Grenobleu, a nastavlja se na dosadašnje istočnoeuropske suradnje koje udruga Slobodne veze ostvaruje od 2008. godine. Opsegom je neusporedivo manja od “Sustava koordinata” te predstavlja samo isječak, jedan mogući pogled na rusku umjetnost “kada se svjetla ugase”.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.