Poduzetnik, vlasnik regionalnog tjednika, Grupe T7, Winaira

Davor Patafta

Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
davor patafta
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
davor patafta
Foto: Vjeran Žganec-Rogulja/PIXSELL
davor patafta
Foto: Jurica Galoić/ PIXSELL
davor patafta
01.12.2016.
u 00:00
1992. je sa ocem osnovao tvrtku Patting u Varaždinu. 2001. je preuzeo tekstilnu tvrtku Vis, osnovao je tvrtku Winair. Posjeduje Econautiku. Član je Nadzornog odbora ACY-ja.
Pogledaj originalni članak

Za izlazak iz zatvora u Remetincu i obranu sa slobode u srpnju 2011. dao je jamčevinu od 12 milijuna kuna, najveću u povijesti hrvatskog pravosuđa. Rođen je 1974. u Varaždinu. Završio je školu za fitofarmaceuta. Pohađao je poslovne škole u inozemstvu. Školovao se i za proizvodnju motornih i industrijskih ulja i maziva. Naslijedio je obiteljski posao od oca Zdenka.

Njegov otac je bio dugogodišnji direktor Golubovečkih kamenoloma i IGM-a. Početkom sedamdesetih pokrenuo je proizvodnju dimnjaka po licenci tvrtke Schiedel iz Austrije. Potom je bio generalni direktor Kemikalije Velekem u Zagrebu. 1992. su otac i sin osnovali tvrtku Patting u Varaždinu.

Te godine prodali su tvrtku Schiedel Golubovec austrijskom Schiedelu. Njegov otac je otišao raditi u Austriju na poslovima razvoja Schiedela u jugoistočnoj Europi. Od 1993. sin Davor razvija tvrtku Patting. Postupno je iz te tvrtke nastala T7 Grupa s desetak poduzeća.

Izdavali su Regionalni tjednik koji se dijelio besplatno u tiraži od pedesetak tisuća primjeraka, koji je postao najutjecajniji lokalni medij na području Varaždinske županije. Patting je uskoro postao druga po snazi hrvatska tvrtka po proizvodnji motornih ulja i maziva. Poslovala je i u inozemstvu. Tvrtka Ekotime se bavila sakupljanjem, prijevozom i skladištenjem otpada. Ministarstvo zaštite okoliša 1999. ovlastilo ga je za prikupljanje otpadnih ulja u cijeloj Hrvatskoj.

Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
davor patafta
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
davor patafta
Foto: Vjeran Žganec-Rogulja/PIXSELL
davor patafta
Foto: Jurica Galoić/ PIXSELL
davor patafta

2001. je preuzeo tekstilnu tvrtku Vis koja je nakon Drugog svjetskog rata bila najveći proizvođač svile u bivšoj Jugoslavije. 2004. kupuje Vis KG koja je proizvodila kišobrane i jedva preživljavala. Ubrzo je postala jedna od vodećih tvrtki u Europi za proizvodnju suncobrana, zastava i tehničke tkanine. Danas suncobrane izvozi u tridesetak zemalja. Ima ugovore s velikim svjetskim kompanijama za proizvodnju sokova i piva kojima radi suncobrane i promotivne materijal. 

Potom je osnovao Winair, tvrtku koja organizira charter letove s flotom mlaznih zrakoplova. Ima vlastitu Cessnu Citation i helikopter Robinson 44. Njegova je i Econautika koja upravlja sa 7 posto udjela koji ima u ACY-ju, što je najveći pojedinačni udjel iza države. Samozatajan je. Nikada nije dao intervju ni novinama kojima je vlasnik, a ni drugima. Politički ne pripada nijednoj stranci. Bio je blizak s Ivanom Čehokom, bivšim gradonačelnikom Varaždina. Radio je velike poslove s Gradom.

Uskok je podigao optužnicu protiv Čehoka, Patafte i nekoliko drugih osoba u kojima ih se tereti da su se udružili s namjerom pribavljanja znatne materijalne koristi trgovačkim društvima u vlasništvu  Patafte, a na štetu grada Varaždina. Prema optužnici, Pataftine tvrtke su na taj način dobile 35,8 milijuna kuna dok je grada Varaždin oštećen za 49,6 milijuna kuna.

Patafta je u studenom 2011. bio pritvoren u Remetincu odakle je izišao nakon što je dao jamčevinu od 12 milijuna kuna. Sudski proces, u kojem je drugookrivljeni, počeo je u rujnu 2013. pred zagrebačkim Županijskim sudom.

U siječnju 2013. buknuo je veliki požar u tvornici za obradu komanalnog otpada u njegovom vlasništvu. Bilo je planirano da se u njoj obrađuje i varaždinski otpad, ali je zbog podignutih optužnica nova varaždinska vlast predvođena HNS-om odustala jer se sumnja da je Čehok pogodovao Patafti kod ugovaranja tog i drugih poslova.

Ljubitelj je mora i nautičkog turizma. Član je Nadzornog odbora ACY-ja. Na otoku Žutu u Kornatima kupio je 400 tisuća četvornih metara zemljišta. Obnovio je stare maslinike, zasadio nove, planira zasaditi i vinograde. Na otoku je postavio meteorološku postaju koja pomaže nautičarima. U njegovim tvrtkama je oko 500 zaposlenih. Imovina mu se procjenjuje na milijardu kuna.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.