socijalno poduzetništvo

U pogon za recikliranje sapuna uloženo 188 tisuća eura

Foto: Poslovni dnevnik
U pogon za recikliranje sapuna uloženo 188 tisuća eura
23.03.2016.
u 13:00
Gotovo 70 posto ukupne vrijednosti ovog projekta sufinancira se iz fondova EU kroz program "Poboljšanje pristupa trđžištu rada osobama s invaliditetom"
Pogledaj originalni članak

U Solinu je prošli tjedan u sklopu projekta “Odgovorno poslovanje – čisti svijet” otvoren pogon za reciklažu sapuna u kojem se zapošljavaju i educiraju osobe s invaliditetom. Ovaj projekt EU inovativan je model cirkularne ekonomije, socijalnog poduzetništva i javno-privatnog partnerstva, a njime se podiže zapošljivost osoba s invaliditetom na otvorenom tržištu rada uz istovremeno uklanjanje otpada koji generira hotelski sektor.

Potreba hotelijera

Novootvoreni mali pogon za reciklažu sapuna iz hotela svojevrstan je radni centar koji educira osobe s invaliditetom za reciklažu sapuna i plasiranje novih proizvoda na tržište.

Nositelj je projekta Mreža udruga osoba s invaliditetom Dalmacije, a ideja projekta proizašla je iz potrebe hotelijera da prate trendove uvođenja zelenog poslovanja kako bi postali konkurentniji te potrebe za reduciranjem stope nezaposlenosti, posebno niže obrazovanih i teško zapošljivih društvenih skupina u koje se ubrajaju i osobe s invaliditetom. Osim toga, projektom se zbrinjava otpad koji nastaje u hotelima i hotelskom biznisu pa odgovara na globalni izazov očuvanja okoliša. Projekt “Odgovorno poslovanje – čisti svijet” ukupne vrijednosti 188.865,15 eura sufinancira se iz Europskog socijalnog fonda, putem programa IPA IV: Razvoj ljudskih potencijala, kroz program “Poboljšanje pristupa tržištu rada osobama s invaliditetom” koji koordinira Hrvatski zavod za zapošljavanje, a EU projekt sufinancira financira s gotovo 70% njegove vrijednosti.

Osigurana održivost

Tijekom projekta stručnjaci s Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu proveli su istraživanje o ekološki prihvatljivoj metodi reciklaže, a vizualni identitet novog proizvoda zajednički su kreirali studenti i profesori Studija dizajna Umjetničke akademije u Splitu. Finalni proizvodi bit će plasirani na tržište nakon provedbe projekta, osiguravajući održivost projekta i novouspostavljenog radnog centra. Tijekom projekta edukaciju za reciklažu, pakiranje, plasiranje sapuna na tržište proći će 46 osoba s invaliditetom.

Inače, projekt “Odgovorno poslovanje – čisti svijet” provodi se pod pokroviteljstvom predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović.

>>Đuro Horvat - Po njegovu receptu svijetu od otpada stiže energija

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

AN
Anamarija10
16:29 23.03.2016.

Recikliranje sapuna? Za milog Boga pa komu je to palo napamet? Koja je to glupost? I još uložiti lovu u to!

TH
than
23:30 24.03.2016.

Ovi ce debele pare zaraditi. Pa hoteli ce baciti sapune samo tako, jer im jeftinije to, nego da placaju prijevoz. Ovi, ako ce ici pak po svaki sapun, propasti ce prije nego i pocnu raditi.