promjenjive cijene

Što se događa sa zlatom?

Foto: Thinkstock
Što se događa sa zlatom?
03.11.2014.
u 10:10
Već je u prvoj polovini 2013. cijena zlata neugodno iznenadila (konzervativne) ulagač
Pogledaj originalni članak

Cijena zlata opet pada. Plemenita kovina već četiri godine nije bila tako jeftina. Stručnjaci smatraju kako bi cijena zlata mogla još i više pasti.

Već je u prvoj polovini 2013. cijena zlata neugodno iznenadila (konzervativne) ulagače. U doba krize, osobito među onima koji baš nisu vični špekulacijama, zlato se činilo kao dobra zaštita imovine i ušteđevine. Konačno, ova plemenita kovina je imala tu funkciju u krizama i ratovima otkako je izmišljena trgovina.

Ali onda je cijena odjednom pala s nekih 1.700 dolara po finoj unci (31,103 grama) na oko 1.200 dolara. Mnogima se činilo kako je to prilika za kupnju i kako cijena ne može biti niža - ali su se prevarili. Koncem prošlog tjedna je opet počela padati i u petak (31.10.) se finu uncu moglo dobiti za samo 1.161 dolar.

Kako se čuje od stručnjaka na burzama, niti to ne mora biti kraj. Jer zlato ima i jedan golem problem: ono ne daje kamate. Jedini smisao zlata jest da njemu samom raste vrijednost - a obzirom na druge poteze na tržištu kapitala, trenutno ima i boljih opcija.

Dobre vijesti iz SAD

Naime, analitičar Chen Min iz Jinrui Futures ukazuje na gospodarske podatke iz SAD. Konjunktura se oporavlja, a rastu i kamate. Zlato je glavno oružje onih koji imaju novca da bi se zaštitili od inflacije, ali od inflacije nema ni traga, niti s ove, niti s one strane Atlantika. U eurozoni je ona u listopadu iznosila 0,3 posto, a u SAD oko 1,5%.

Štoviše, nakon što je američki FED odlučio prekinuti masovni otkup državnih obveznica, može se očekivati da će se i referentna kamatna stopa polako početi dizati. Ti podaci pak opet vraćaju povjerenje u dolar i njegova vrijednost raste u odnosu na druge relevantne valute.

'Alternativne valute'

A to pak, ma koliko apsurdno zvučalo, opet spušta cijenu zlata, objašnjava Thorsten Proettel iz pokrajinske banke Baden-Württemberga LBBW. Jer na primjer u Japanu se tržište još uvijek zasipa novcem, ali za tamošnje ulagače postoje dvije "alternativne" valute: dolar i zlato. Cijene zlata je u padu, cijena dolara je u porastu - i tu nitko ne treba biti Warren Buffett da se donese prava odluka, gdje uložiti novac. A to opet spušta cijenu plemenitoj kovini.

Kada je riječ o cijeni zlata izraženoj u eurima, promjene tu možda nisu toliko dramatične, ali to je više zbog toga jer vrijednost zajedničke europske valute pada. Ali kad je riječ o dolaru, stručnjaci više ne isključuju mogućnost niti da u dogledno doba fina unca padne ispod tisuću dolara - a tu se onda doista radi o rekordno jeftinom zlatu.

>> Do kada će zlato gubiti na vrijednosti?

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

RE
registriraj13
02:59 05.11.2014.

@goran2hr Samo sto je problem sto smo mi TADA prodali zlato za slicne iznose koji su danas toliko niski. Osim toga zlato je i dalje prilicno siguran nacin stednje jer, ono sto ne navode novinari, njegova cijena i vise nego prati inflaciju (koja je eksponencionalna) sto znaci da mu cijena kroz dovoljno osjetno razdoblje itekako raste. Cijena zlata se povecala za 100x u zadnjih 100 godina, pa neka onda novinari i dalje seru da se ne isplati stediti u zlatu. Za usporedbu, ako uzmete da je neka kamata na stednju max 4% i orocenje na po godinu dana imate 1.04^100=~50. Znaci sa najboljom mogucom opcijom dobijete 50x iznosa od ulozenog iznosa u 100 godina sto je i dalje manje od rasta cijene zlata u istom razdoblju. Za primjer dolaru je kupovna moc u zadnjih 100 godina pala za ~20x. E sad, kako je gornja kamata visoka, evo sa par drugih vrijednosti: 2% =~ 7.25x, 3% =~ 19. Drugim rijecima stednjom mozete vrlo lako i "gubiti". Da smo u kini, ovakvi politicari koji su takvu katastrofalnu glupost napravili ne bi zivi ostali.

GO
Gomila
10:49 03.11.2014.

Zlato ce pasti dole do 1150 americki dolara a posle ce otici do 1500 tu ce stajati neko vrijme prije nego krene uzbrdo do 3650 dolara aposlije ce mo vidjeti zlato nemoze da padne nize od 1000

GO
goran2hr
12:54 03.11.2014.

Da nisu prodali hrvatske zlatne rezerve, sada bi i mi bili u brigama. Gore, dolje, kada, zašto?!