Rekordna dobit

Isplata dividende: UniCredit opet profitabilan

Foto: IPA/PIXSELL
unicredit
Foto: Reuters/PIXSELL
unicredit
09.02.2018.
u 07:15
Vlasnici PBZ-a i Zabe objavili su rekordne rezultate desetljeća: Intesa Sanpaolo najveću godišnju dobiti, a UniCredit kvartalnu.
Pogledaj originalni članak

Vlasnik Zagrebačke banke, talijanski UniCredit, objavio je jučer rezultate poslovanja zadnjeg kvartala i ukupne rezultate za 2017. u kojoj su ostvarili neto dobit 5,5 mlrd. eura, u odnosu na 11,8 mlrd. eura gubitka iz 2016. Kvartalna im je dobit najveća u posljednjih deset godina – iznosi 801 mil. eura i prilično je nadmašila prognoze analitičara o 523 milijuna, dok su u istom razdoblju lani imali gubitak od 13,6 mlrd. eura, najviše zbog otpisa i rezervacija za loše kredite. Menadžment banke konstatirao je da su ispunjeni svi ciljevi predviđeni u strategiji za predstojeće razdoblje – Transform 2019.

– Ove godine dobit bi trebala biti između 3,7 mlrd. eura, koliko iznosi i u 2017. kad se isključe jednokratne stavke i 4,7 mlrd. eura koliko je cilj za 2019. – najavio je Jean Pierre Mustier, glavni izvršni direktor UniCredita.

Jednokratne stavke o kojima Mustier govori odnose se na prodaju dijela portfelja: ogranka za upravljanje imovinom, Pioneer Investmentsa za 3,55 mlrd. eura, i poljske podružnice Pekao za 2,5 mlrd. eura – ukupno oko 6 mlrd. eura. Kad se isključe učinci tih prihoda, neto dobit je u posljednjem kvartalu iznosila 708 mil. eura. Operativni su prihodi u tom razdoblju rasli 10%, na 4,8 mlrd.eura, a najviše su rasli neto prihodi od naknada i provizija, 12,3%, na 1,68 mlrd. eura. Neto kamatni prihodi povećali su se 7%, na 2,58 mlrd. eura, a neto dobit od trgovanja smanjila se 5,2%, na 384 mil. eura.

Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
Zagrebačka banka
Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
Zagrebačka banka
Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
Zagrebačka banka
Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
Zagrebačka banka
Foto: Borna Filić/PIXSELL
Zagrebačka banka

S obzirom da su prethodne godine uvelike očistili portfelj i nakon toga osigurali pozamašnu injekciju kapitala od 13 mlrd. eura kako bi održali kapitalnu adekvatnost unutar zahtjeva regulatora, u posljednjem su kvartalu 2017. rezervirali 772 mil. eura što je prava “sića” u odnosu na 9,6 mlrd. iz 2016.

Adekvatnost kapitala uspjeli su povećati na 13,02% u usporedbi sa 7,54% u 2016. Prodali su i 16 mlrd. eura loših kredita. Na razini cijele godine operativni su prihodi iznosili 19,6 mlrd. eura, a neto prihodi od kamata 10,3 mlrd. eura, što je vrlo slično rezultatu iz 2016., dok su neto prihodi od naknada i provizija rasli 7,1%, na 6,7 mlrd. eura. Neto dobit od trgovanja pala je 12,6%, na 1,8 mlrd. eura. Najavili su prvu isplatu dividende u pet godina, 32 centa po dionici. Vrijednost dionice skočila im je, nakon objave rezultata 2,5%.

Vlasnici dvije najveće banke u Hrvatskoj, Privredne i Zagrebačke, objavili su rekordne rezultate desetljeća: Intesa Sanpaolo dan ranije izvijestila je o najvećoj godišnjoj dobiti, a sada i UniCredit o najvećoj kvartalnoj dobiti u istom razdoblju. Kad se usporedi struktura prihoda dvije banke, vlasnica Zabe oslanja se više na prihode od kamata, dok vlasnica PBZ-a ima veće prihode od naknada za upravljanje imovinom i poslova osiguranja.

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.