Je li to budućnost?

Vozit ćemo se bez vozača i putovati u autoletjelicama

Foto: Boeing
BOEING Američki zrakoplovni gigant testirao je svoj prvi passenger air vehicle (PAV) koji najavljuje revoluciju u urbanom prijevozu
Foto: Hyundai
HUB Stanica za polijetanje i slijetanje osobnih zračnih vozila i dolazak i odlazak autonomnih vozila
09.01.2020.
u 08:55
PAV vozila, što je skraćenica od ‘Personal Air Vehicle’ (osobno zračno vozilo), doduše još uvijek u konceptnim verzijama, predstavlja sve više nezavisnih proizvođača, ali u razvoj takvih vozila se uključuje i sve više globalno snažnih kompanija
Pogledaj originalni članak

Kako će izgledati prijevoz u gradovima u budućnosti, pitanje je koje intrigira mnoge. Tema je to mnogih filmova, a možda je najživotopisnije prikazano u Bessonovom ZF klasiku Peti element čija se radnja događa u 23. stoljeću i u kojem heroj i spasitelj svijeta kojeg glumi Bruce Willis vozi taksi. Dakako, leteći taksi koji suvereno krstari između njujorških nebodera. No, hoćemo li zaista na lokalni gradski prijevoz zrakom trebati čekati toliko dugo i hoćemo li doživjeti da s jednog na drugi kraj grada odletimo letećim automobilom? Sudeći prema sve većim ulaganjima u ovakva vozila, to bi se moglo dogoditi i prije nego što očekujemo.

Revolucija u prometu

PAV vozila, što je skraćenica od ‘Personal Air Vehicle’ (osobno zračno vozilo), doduše još uvijek u konceptnim verzijama, predstavlja sve više nezavisnih proizvođača, ali u razvoj takvih vozila se uključuje i sve više globalno snažnih kompanija. Primjerice, američki proizvođač zrakoplova Boeing prošle je godine predstavio svoj prvi PAV, koji usput rečeno vozi autonomno bez pilota, i s njime odradio prve uspješne testne vožnje. Još je 2007. godine američka svemirska agencija NASA objavila natječaj za osobno zračno vozilo, a od tada su se velike promjene dogodile u toj industriji. Primjerice, dronovi koji se prije svega koriste za snimanja i fotografiranja postali su mainstream i koriste ih u svijetu milijuni ljudi. PAV vozila, barem ona konceptualna koja su obavila testne vožnje, vrlo su slična dronovima, osim što su veća i namijenjena su za prijevoz ljudi.

Korejski Hyundai, čija je grupa je tako na sajmu potrošačke elektronike CES, koji je sve važnija manifestacija i za automobilske proizvođače, predstavila svoju humanu viziju budućnosti prometa u gradovima kroz rješenja pametne mobilnosti. Hyundai je na sajmu u Las Vegasu jučer predstavio svoj prvi koncept osobnog zračnog vozila (Personal Air Vehicle, PAV), kao dio platforme Urban Air Mobility (UAM). Korejci tvrde da će promet zračnim prostorom ublažiti prometne gužve i prijevoz gradskih putnika učiniti kvalitetnijim u budućnosti. Koliko bliskoj? Nisu konkretno odgovorili.

Osim osobnog zračnog vozila Hyundai je na CES-u predstavio i s Namjenski izrađenim vozilom (Purpose Built Vehicle, PBV). Radi se o vrlo prilagodljivom konceptu vozila koje uz mogućnost autonomne vožnje pruža neograničene mogućnosti u pretvaranje vozila u nešto više od pukog prijevoznog sredstva.

Vlakovima je lakše

Ova dva vozila pametne mobilnosti naći će se zajedno na stanici za polijetanja i slijetanja PAV-a te odlazak i dolazak PBV-a (Hub), koji će se u budućnosti nalaziti u svim gradovima kao javni prostori.

A upravo se od autonomnih vozila u svim mogućim formama očekuje da postanu neizostavni dio prijevoza u gradovima. U velikim svjetskim gradovima već voze autonomni vlakovi, koji se najčešće koriste u podzemnim željeznicama. Ali, Kinezi su baš prošloga tjedna predstavili pametni superbrzi vlak koji će povezivati Peking i Zhangjiakou, a može voziti potpuno autonomno do čak 350 km/h. Dakako, vlakovi kojima upravlja računalo jednostavniji su nego automobili zbog toga što se oni kreću unaprijed pređenom dionicom i nepredvidive situacije u prometu su male za razliku od autonomnih automobila čija je svaka vožnja u prometu jedinstvena. Zbog toga proizvođači automobila ulažu milijarde eura u razvoj autonomnih vozila.

Scene koje su vas najviše iznenadile: Najveći hit bila je djevojka na parkiralištu

hitovi godine
Foto: Screenshoot
lijes
Foto: Screenshot
Odrezak
Foto: Screenshot
bager
Foto: Screenshot
napao susjeda
Foto: Screenshot
prevara
Foto: Vkontakte
Tatjana Kuvšinikova
Foto: Screenshot
mladenci
Foto: Northamptonshire Police
kradljivac
Foto: Screenshot
smeće
Foto: Wochit
Mama uhvatila kćer kako jede rođendansku tortu
Foto: Screenshot
spavaju na travi
Foto: Screenshot
morski pas
Foto: Facebook/Gajnice jučer danas sutra
Foto: Google
Jezero gdje je pronađeno vozilo preko Googleovih karti
Foto: Screenshot
dječak
Foto: Facebook
mladenci
Foto: Facebook
mladenci
Foto: Screenshot
Ruskinja

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar messerschmidt
messerschmidt
13:07 21.01.2020.

Vozit ćemo se sad bih ja reko.