FOTO Dan koji Zagrepčani neće zaboraviti: Oluja stoljeća paralizirala je svaki kvart, odnijela dva života i prouzročila milijunske štete
Na današnji dan, 19. srpnja 2023. godine, Zagreb je pogodilo jedno od najjačih grmljavinskih nevremena u novijoj povijesti. Snažna oluja, obilježena ekstremnim udarima vjetra i obilnom kišom, prouzročila je velike materijalne štete, a život su izgubile dvije osobe.
Prema podacima Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ), oluja je bila dio šireg mezoskalnog konvektivnog sustava u kojem su se stvarale tzv. superćelije – grmljavinske oluje s izraženom rotacijom i velikom snagom.
Najjači udari vjetra dostigli su orkanske brzine, a na zagrebačkom Plesu izmjeren je najjači udar od čak 115 km/h. Takvi su udari vjetra u Zagrebu rijetkost i po snazi se ubrajaju među najsnažnije ikada zabilježene.
Nevrijeme je ostavilo duboke posljedice na grad. Srušeni su krovovi kuća, stabla su iščupana iz korijena, a mnogi su zidovi uništeni. Zbog urušavanja i oštećenja, prometnice su bile blokirane, što je dodatno otežalo intervenciju hitnih službi.
Posljedice oluje bile su tragične: dvije osobe su izgubile život, a bilo je i teže ozlijeđenih. Uz ljudsku tragediju, materijalna šteta bila je golema. Do danas je zaprimljeno više od 7 tisuća prijava štete građana na području Zagreba.
Najviše prijava stiglo je iz četvrti Trešnjevka – sjever (859 prijava), Stenjevec (618), Gornja Dubrava (594) i Sesvete (555). Te četiri gradske četvrti čine više od trećine svih prijava. Najmanje je štete prijavljeno u Brezovici, s 91 prijavom.
Posebno je velik broj šteta zabilježen na vozilima – ukupno 1.760 prijava, a ukupna procijenjena vrijednost štete na građevinama u Zagrebu dosegnula je 3,4 milijuna eura. Šteta na vozilima procijenjena je na dodatnih 1,3 milijuna eura.
Najveće štete na građevinama zabilježene su u Gornjoj Dubravi, gdje su procjene dosegle gotovo pola milijuna eura (483.300 eura). Štete na vozilima najviše su bile u Stenjevcu, s procjenom od 155 tisuća eura.