Dodajte 24 godine svom životu uz osam jednostavnih navika
Brojna istraživanja pokazala su da usvajanje zdravih navika može značajno produžiti životni vijek. Redovita tjelovježba, na primjer, ne samo da jača vaše tijelo i poboljšava zdravlje kardiovaskularnog sustava, već također smanjuje rizik od kroničnih bolesti poput bolesti srca, dijabetesa i određenih vrsta raka. Uravnotežena prehrana bogata voćem, povrćem, nemasnim proteinima i cjelovitim žitaricama osigurava bitne hranjive tvari koje podržavaju tjelesne funkcije i štite od bolesti, piše Mirror.
Uz to, dovoljna količina sna svake noći pomlađuje vaše tijelo i um, pridonoseći općoj dobrobiti i dugovječnosti. Donošenje ovih životnih izbora ne znači samo dodavanje godina vašem životu; radi se o dodavanju života vašim godinama, osiguravajući da možete uživati u živahnom i aktivnom životu u budućnosti. Richard Smith-Bernal, osnivač The Juice Smitha, nudi praktične savjete o prihvaćanju osam jednostavnih navika koje bismo svi trebali usvojiti.
Studija Američkog društva za prehranu objavljena prošle godine istaknula je navike koje su u dramatičnoj korelaciji s dugovječnošću. Usvajanje sljedećih osam navika od dana kada navršite 40 godina može vam pomoći produžiti životni vijek za 24 godine za muškarce i 21 godinu za žene:
Zdrava prehrana: Održavanje zdrave prehrane znači pronalaženje ravnoteže. Umjesto da se fokusirate na ograničenja, promijenite način razmišljanja prema dodavanju hranjivije hrane. Započnite uključivanjem dodatnog povrća u svoje dnevne obroke. Zatim postupno uvedite novu vrstu sjemenki ili orašastih plodova. Nakon toga u prehranu uvrstite još neko voće. ‘Zapamtite, u redu je povremeno se prepustiti se užicima, pa nemojte biti prestrogi prema sebi’, napominje Richard, ‘Ključno je težiti ravnoteži i dosljednosti u svojim prehrambenim navikama’.
Dobar san: Kvalitetno spavanje može biti izazovno, osobito kada usklađujete posao, društvene aktivnosti i druge obveze. Umjesto da se fokusirate samo na raniji odlazak u krevet, dajte prednost poboljšanju kvalitete sna s vremenom koje imate. Uspostavljanje rutine opuštanja može vam pomoći da se postupno udaljite od tehnologije kako se približava vrijeme spavanja. ‘Smanjenjem vaše izloženosti plavom svjetlu i minimiziranjem stimulacije, vaše tijelo može ranije prijeći u stanje pospanosti, što dovodi do mirnijeg sna’, kaže Richard.
Vježbajte: Uključivanje redovite tjelesne vježbe u vaš život može značajno povećati vaše šanse da živite dulje i zdravije. Trik je otkriti aktivnosti u kojima iskreno uživate. Umjesto da investirate u članstvo u teretani koje možda nikada nećete koristiti jer ne volite sprave za vježbanje, istražite druge mogućnosti. Možda vas veseli penjanje po stijenama ili sudjelovanje u lokalnoj sportskoj ligi. Ako ste obožavatelj audioknjiga ili podcasta, zašto ne biste svoju rutinu vježbanja kombinirali s laganom šetnjom ili trčanjem po susjedstvu dok preslušavate omiljene epizode? ‘Ako pronađete aktivnosti koje vam donose zadovoljstvo, veća je vjerojatnost da ćete ih se držati’, kaže Richard.
Izbjegavajte opioide: Ovo se može činiti očiglednim ili potpuno izbježnim, ali s opioidnim epidemijama koje su zahvatile zajednice tijekom proteklog desetljeća, postaje sve veći izazov za izbjegavanje. Zapravo, većina onih koji postanu ovisni o opioidima prvo započnu s benignim prepisanim lijekovima protiv bolova na bazi opioida iz medicinskih razloga. Ne shvaćajte olako nijedan recept od svog liječnika. Razgovarajte sa svojim liječnikom o rizicima opioida i pronađite plan koji uravnotežuje vašu potrebu za ublažavanjem boli s opasnostima koje vam prijete. A, ako vam je teško odustati od tableta, potražite pomoć - što prije, to bolje.
Izbjegavajte prekomjerno pijenje: Izbjegavanje prekomjernog pijenja ključno je za održavanje zdravog načina života. Prekomjerno opijanje jednostavno znači konzumiranje dovoljno alkohola da se napijete, što može varirati ovisno o čimbenicima poput tipa tijela. Ključno je pronaći alternativne načine za druženje bez oslanjanja na alkohol. Istražite bezalkoholna pića i koktele i razmislite o tome da na zabave donesete sok. Ostati hidratiziran također je bitno. ‘Budući da je alkohol tako istaknuti dio naše kulture, mnogi podcjenjuju njegovu snažnu povezanost s kroničnim bolestima’, kaže Richard, ‘Nikada nije kasno preispitati svoj odnos s alkoholom’.
Izbjegavajte duhana: Zdravstvena zajednica već se desetljećima slaže oko opasnosti pušenja. Ali, s pojavom e-cigareta ili vapea, pojavio se novi način pušenja koji se reklamira kao 'sigurniji' od tradicionalnih cigareta. Međutim, mnogi uređaji i dalje sadrže duhan i druge štetne kemikalije koje udišete izravno u pluća. ‘E-cigarete nisu rješenje za problem pušenja’, kaže Richard, ‘Razgovarajte s liječnikom o drugim načinima oslobađanja od ovisnosti o nikotinu koji ne uključuju oštećenje pluća’.
Pozitivni društveni odnosi: Izgradnja i održavanje pozitivnih društvenih odnosa tijekom života ključno je za našu dobrobit. Nedavno je glavni kirurg Sjedinjenih Država izrazio zabrinutost zbog 'epidemije usamljenosti' koja je postala još izraženija tijekom pandemije Covid-19. Usamljenost može imati teške posljedice za fizičko i mentalno zdravlje, uključujući povećani stres, depresiju, pa čak i veći rizik od određenih kroničnih bolesti.
Srećom, postoji mnogo načina za borbu protiv usamljenosti i njegovanje značajnih veza s drugima. Jedna je opcija volontiranje, koje ne samo da vam omogućuje da ostvarite pozitivan učinak, već također pruža priliku da upoznate istomišljenike koji dijele vaše interese i vrijednosti. Također možete otkriti druge društvene aktivnosti u svojoj zajednici, kao što su lokalne sportske lige ili tečajevi umjetnosti. Tehnologija također može biti vrijedan alat za pronalaženje i održavanje društvenih veza. Mrežni resursi kao što su grupe za okupljanje i platforme za društveno umrežavanje pružaju prilike za povezivanje s ljudima koji dijele vaše interese ili hobije.
Upravljanje stresom: Upravljanje stresom ključno je za održavanje dobrog zdravlja jer stalni stres može opteretiti tijelo i povećati rizik od bolesti. Dobra vijest je da su mnoge navike koje promiču opću dobrobit također izvrsne za smanjenje stresa. Zdrava prehrana, redovita tjelovježba, pozitivne društvene interakcije i dovoljno sna ključne su komponente upravljanja stresom. Usvajanjem ovih navika poboljšavate svoje zdravlje i aktivno smanjujete razinu stresa u svom umu i tijelu. ‘Svaka pozitivna navika koju ugradite pridonosi i vašem općem blagostanju i vašoj sposobnosti da se nosite sa stresom’, kaže Richard.
Snaga jednog: Još jedno ključno otkriće studije je da usvajanje samo jedne od ovih navika može produžiti životni vijek. Što ranije to bolje, ali usvajanje samo jedne od ovih navika u 40-ima, 50-ima, 60-ima ili čak u 90-ima čini razliku. ‘Nikad nije prekasno da napravite pozitivnu promjenu u svom zdravlju’, kaže Richard.