Činite li i vi ove greške? Ovo je 7 najgorih načina da započnete novi dan
Po jutru se dan poznaje. U izreci koju često imamo priliku čuti od naših starih možda ima više istine nego što se čini na prvi pogled. Sigurno se i vama ponekad dogodilo da vam dan loše krene od jutra. To uvelike može ovisiti o načinu na koji započinjemo novi dan. Stručnjaci kažu kako bismo trebali izbjegavati ovih sedam navika ako tijekom dana želimo biti produktivni i sretni.
Pijenje kofeina na prazan želudac: Kofein je psihoaktivna tvar koja utječe na zdravlje mozga. Istraživanja su pokazala da osobe koje piju više od šest šalica kave dnevno imaju veći rizik od demencije i moždanog udara. Kava može poremetiti san, izazvati ovisnost, drhtanje, smanjiti protok krvi u mozak i izazvati druge nuspojave.
Pijenje soka prije obroka: Sokovi su puni šećera koji odmah povisuje razinu šećera u krvi, što kasnije tijekom dana dovodi do naglog pada energije, umora i problema s koncentracijom. Šećer također može dugoročno utjecati na kognitivne sposobnosti. Umjesto soka, pojedite cijelo voće kako biste unijeli vlakna i hranjive tvari s manje šećera.
Negativne misli na početku dana: Ako jutro započnete negativnim razmišljanjem poput onoga 'danas će biti loš dan', vaš će mozak tražiti dokaze koji to potvrđuju. Umjesto toga, nakon buđenja recite: 'Danas će biti sjajan dan.' Razmislite o stvarima kojima se radujete i za koje ste zahvalni.
Previše rafiniranih ugljikohidrata za doručak: Krafne, peciva, kroasani i slatke žitarice mogu vaš doručak pretvoriti u prehrambenu katastrofu. Takva hrana ne daje vam energiju, već iscrpljuje tijelo, izaziva brzi porast šećera u krvi i uzrokuje brzu glad. Umjesto toga, kombinirajte proteine, zdrave masti i složene ugljikohidrate iz svježeg voća ili povrća.
Provjeravanje mobitela čim se probudite: Držanje mobitela uz krevet i provjeravanje društvenih mreža ili e-pošte odmah nakon buđenja preplavljuje mozak informacijama i povećava stres. Umjesto toga, ostavite uređaje u drugoj prostoriji tijekom noći i započnite jutro smirujućim praksama poput meditacije, disanja ili pisanja dnevnika.
Preskakanje tjelovježbe: Bez tjelesne aktivnosti možete se osjećati tromo, i fizički i mentalno. Jutarnja tjelovježba daje energiju vašem tijelu i poboljšava vaše mentalno zdravlje. Pokazalo se da vježbanje smanjuje simptome tjeskobe i depresije, ublažava stres i pomaže u prevenciji problema s pamćenjem.
Zaboravljanje na unos vode: Voda je neophodna za život i čini više od polovice našeg tijela te čak 80 posto mozga. Nakon sedam do osam sati sna, mozak može biti lagano dehidriran. Dehidracija od samo 1 do 2 posto može otežati kognitivne funkcije, izazvati anksioznost, smanjiti pažnju i koncentraciju te uzrokovati umor.