U posljednjih pet godina ZET je na prodaji karata putem mobitela zaradio oko 74 milijuna kuna, odnosno 10 milijuna eura. No ni to nije, čini se, argument za opstanak te mogućnosti plaćanja za vrh Holdinga koji ostaje pri svojoj odluci da taj projekt, koji ih je stajao tek nešto više od 100 tisuća kuna – ukinu!
Izvan upotrebe pa uvesti?
Kako doznajemo iz izvora bliskih vrhu ZET-a, putem mobilne naplate, od svibnja 2005. kada je uvedena SMS karta, do 31. 12. 2011. prodano je ukupno oko 7,5 milijuna digitalnih karata.
– Putem m-plaćanja u tramvajima i autobusima na dan se proda između devet i 10 tisuća karata, pa treba li to ukinuti? – pita se naš izvor te dodaje da su već i smislili način kako spriječiti zloporabu SMS sustava, no da taj plan ZET od javnosti krije jer su se opekli izjavama kako će blokirati signale u vozilima.
– Mi smo odlučili da mogućnost SMS plaćanja stavimo izvan upotrebe, ali to ne znači da u nekoj budućnosti nećemo ponovno uvesti ovakav način naplate. Naime, pokazalo se da su domišljati ljudi našli niz načina, pa i putem aplikacija, da stvaraju privid da su platili račun, a nisu. Mi držimo da će vrijednosna karta kao nadomjestak biti vrlo praktična, uvijek je imate u džepu, provučete pored validatora i gotovo – komentirao je Ivo Čović, predsjednik uprave Holdinga, i doda: – Što vrijedi 10 milijuna ako je kartu platio samo svaki sedmi putnik?
Da je ZET pitanje koje bi Čovića moglo stajati “glave”, na današnjem aktualnom satu sjednice Gradske skupštine utvrdio je i sam. Podsjetimo, gradonačelnik Milan Bandić odbio je potpisati prijedlog Holdinga o povećanju cijena gradskog prijevoza.
– Ako ne riješimo problem ZET-a, snosit ću posljedice – najavio je Čović i napomenuo da u tom slučaju njegovo mjesto nije na čelu Holdinga. Ako skupštinski odbori za financije i gospodarstvo, čije je mišljenje zatražio, smatraju da je poskupljenje neopravdano, zahtjev će, napominje, odmah “povući i iskidati”.
Mislite da sam ja pijan?
Vrijeme je da Holding preuzme odgovornost za loše poslovanje, smatra Bandić koji je na skupštini ponovio da neće potpisati novi cjenik.
– Ovo je toliko ozbiljna tema da se ne može izbjeći odgovornost. Gradonačelnik već tri i pol godine nema nikakva uvida u poslovanje Holdinga. Treba sada dati suglasnost za povećanje cijena... Pa je l’ mislite da sam ja pijan? Nema šanse! – poručio je.
Odnosno čović je rekao ovo - ili mi dajte više novaca za sve ljude što sam uhljebio u holdingu ili ja odlazim a vi se spašavajte