'reci to naglas'

U Zagrebu se danas odvija društveni eksperiment: Što biste rekli ženi koja je preživjela nasilje?

Foto: Davor Javorovic/Vecernji list
U Zagrebu se danas odvija društveni eksperiment: Što biste rekli ženi koja je preživjela nasilje?
11.11.2023.
u 07:45
Kroz direktan susret s riječima izraženim na društvenim mrežama, želja je potaknuti razmišljanje o posljedicama koje takvi komentari imaju na stvarne živote žena
Pogledaj originalni članak

Tri hrvatska grada, Rijeka, Poreč i Zagreb danas će u 11 sati postati poprište važnog društvenog eksperimenta u sklopu kampanje "Reci to naglas" koju provodi Neformalna mreža za suzbijanje seksizma u medijima i oglašivačkoj industriji. U metropoli se ovo događanje odvija na Tomislavcu ispod spomenika, odnosno, u slučaju kiše na Glavnom kolodvoru.

-Postavit ćemo dvije stolice nasuprot jedna drugoj. Na jednoj stolici sjedit će glumica koja će preuzeti ulogu žene žrtve nasilja. S druge strane, prolaznike i prolaznice pozvat ćemo da sjednu nasuprot žrtvi te joj u lice pročitaju medijske članke i komentare ispod tih članaka koji su upućeni ženama žrtvama nasilja. Želimo probuditi nelagodu i senzibilizirati javnost i medije o štetnom utjecaju koje napisane riječi imaju na stvarne živote žena u Hrvatskoj- najavljuju organizatori. 

Ovaj društveni eksperiment ima za cilj osvijestiti javnost o brutalnosti seksističkih i mizoginih komentara na internetu i štetnosti medijskog izvještavanja koje često krivi žrtve, banalizira i romantizira nasilje te opravdava nasilnike. Kroz direktan susret s riječima izraženim na društvenim mrežama, želja je potaknuti razmišljanje o posljedicama koje takvi komentari imaju na stvarne živote žena.

>>VEZANI ČLANCI:

Kampanju "Reci to naglas" pokrenula je stranica Seksizam naš svagdašnji s ciljem osvještavanja apsurda mrzilačkih komentara upućenih žrtvama ispod seksističkih medijskih članaka te senzibiliziranja javnosti i medija dijeljenjem priča žena žrtava nasilja

>>VIDEO: Predstavljanje aplikacije "Pametni zeleni telefon"

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.