Zakon o probaciji u primjeni do 2011.

Zbog prenapučenih zatvora uvodi se nadzor kažnjenika na slobodi

Foto: Duško Marušić
Zbog prenapučenih zatvora uvodi se nadzor kažnjenika na slobodi
Foto: Jurica Galoić/PIXSELL
Jurica Galoić/PIXSELL/ilustracija
Autor
Ivanka Toma
06.12.2009.
u 19:05
Da bi sustav profunkcionirao, Uprava za probaciju Ministarstva pravosuđa broj zaposlenika s početnih 70 mora povećati na 82.
Pogledaj originalni članak

Do 2011. godine u Hrvatskoj treba zaživjeti sustav probacije – nadzora nad počiniteljima kaznenih djela koji su uvjetno na slobodi. Cilj uvođenja tog sustava je rasteretiti zatvore i potaknuti veću efikasnost u resocijalizaciji kriminalaca.

Da bi sustav profunkcionirao, Uprava za probaciju Ministarstva pravosuđa broj zaposlenika s početnih 70 mora povećati na 82, a pet lokalnih ureda trebalo bi se proširiti na 21, koliko u Hrvatskoj ima županijskih sudova.

Prema prijedlogu zakona o probaciji, koji je u saborskoj proceduri, probacijska služba bi, kako je to na savjetovanju Udruženja za kaznenopravnu znanost i praksu u Opatiji navela dr. Irma Kovčo Vukadin, imala niz obaveza.

Posao će im biti procjena kriminogenog rizika kod počinitelja i njegovih potreba, izrađivali bi pojedinačne programe postupanja, nadzirali izvršavanje obaveza prema rješenju državnog odvjetnika, kontrolirali izvršavanje uvjetne osude sa zaštitnim nadzorom te rad za opće dobro na slobodi.

U te poslove ušao bi i nadzor redovitog javljanja određenoj osobi ili državnom tijelu, nadzor nad kućnim pritvorom, nad uvjetno otpuštenim zatvorenikom te izrađivanje izvješća kaznionici, zatvoru, državnom odvjetništvu, sudu i sucu izvršenja.

Od zaposlenika probacijske službe očekivat će se i sudjelovanje u organiziranju pomoći i podrške žrtvi, oštećeniku i obitelji žrtve te obitelji počinitelja kaznenih djela.

U Opatiji je rečeno i da se zanemaruje uloga rada za opće dobro na slobodi kao alternativna kazna. U proteklih sedam godina izrečeno je samo 2128 presuda.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 11

MM
Mladen Miletić
23:28 06.12.2009.

U Japanu je manje od 2% povratnika u zatvor, a u Hr. 88% zašto veoma jednostavno zato; Što je kod nas ista stvar bio u zatvoru ili na slobodi neznaš gdje je večini gore.. U Zatvorima je redovno jelo to če i EU da kontrolira; a na slobodi neki se bore da ( dobiju) svojih zadnjih par plača. Tako izgladnjivanje si nisu ni Srbi dozvolil i to kompletne famiije, sa djecom dok Zakon Hrvatski to tolerira, tako je postavljen DA SE PRVO DRŽAVA najede a radnici i jadnici tko im j.m. Neki nevide razlike zatvor ili sloboda hrana slaba a navečer nema izlazaka nema love...

MO
mozel
11:09 07.12.2009.

Ako su zatvori prenapučeni,bar je to jednostavno.Kada ih ima i viška onda neka grade nove zatvore a ne da leže u zatvorima i da idu na slobodu pod nadzorom.Još bi se odvajala količina novčanih srestava za one koji bi njih drzala pod nadzorom.

JA
jankoprekobrda
21:55 06.12.2009.

U Japanu je manje od 2% povratnika u zatvor, u hrvatskoj ih je 88%, zasto??? Neka nasi penoloski strucnjaci odu u Japan na specijalizaciju pa cemo i mi uskoro imati viska mjesta u zatvorima. A mozda bi pomoglo ptrimjenjivanje Kineskih metoda da se smanji populacija sklona kriminalu. I na kraju efikasni svrshodnij i jeftinije bi bilo ponovo osposobiti Goli otok od ove elekytronike koja je skupa, a i da se zaobici kao i svaka druga elektronika.