Moćni S-400

Zašto Turska od Rusije kupuje jedan od najboljih protuzračnih sustava na svijetu?

Foto: Rusko Ministarstvo obrane
s-400
Foto: Rusko Ministarstvo obrane
S-400
15.03.2017.
u 13:36
Politički analitičar kaže da se NATO-u i službenom Washingtonu nije žurilo pomoći Turskoj u stvaranju raketne obrane, pa se ona okrenula Rusiji.
Pogledaj originalni članak

Turska razmišlja o kupnji ruskog sustava S-400 Triumf, jednog od najboljih protuzračnih i proturaketnih sustava na svijetu. Politički analitičar Hasan Ali Karasar rekao je Sputniku, mediju bliskom ruskoj vlasti, da Ankara traži novi sustav zato što sada koristi zastarjelu tehnologiju. 

– Turska ima potrebu za proturaketnim sustavom dugog dometa otkad je 1990. godine Irak napao Kuvajt. Prošlo je 26 godina otkad je Turska od SAD-a zatražila kupnju sustava Patriot. Cijelo vrijeme Ankara je čekala od svojih saveznika u NATO-u da naprave raketni sustav dugog dometa – rekao je Karsar i dodao kako se očito NATO-u i službenom Washingtonu nije žurilo pomoći Turskoj u stvaranju raketne obrane.

Traže zajam od Rusa

U međuvremenu je Ankara razmatrala druge mogućnosti, uključujući i kupnju sustava S-400 sposobnog za presretanje svih tipova modernog oružja, uključujući i petu generaciju borbenih aviona te balističkih i krstarećih raketa dometa oko 400 kilometara. 

Izvršni direktor ruske državne korporacije Rostec, Sergej Čemezov, kazao je da je Ankara spremna kupiti taj sustav ako im Rusija omogući zajam. – Nadam se da će se taj proces uspješno završiti jer Turska za zaštitu svog zračnog prostora koristi zastarjeli sustav iz 2. svjetskog rata – rekao je Čemezov i dodao kako smatra da Rusija i Turska mogu uspostaviti blisku suradnju u području vojne opreme. 

Sustav S-400 u upotrebi je od 2007. godine, a procjenjuje se da stoji oko 400 milijuna dolara po jedinici. Ranije se pisalo da je Rusija već potpisala sporazume o dopremi sustava Kini i Indiji. Drugi su potencijalni kupci Armenija, Bjelorusija, Egipat, Iran, Kazahstan, Saudijska Arabija i Vijetnam.

>>Pakt Putin-Erdoğan težak 24 milijarde dolara

>>Kako je Rusija zaradila na ratu u Siriji

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 56

Avatar mason
mason
18:10 15.03.2017.

Ne bi to Rus nikad prodao Turcima da nije ponestalo kruha.Iako ce im Turci to placati u ratama pa ce tako krpit rupe.

IB
ibalic1234
18:07 15.03.2017.

Turska kupuje od Rusije oružije jer ima novaca. Ne troši novce na "kulturu" i razne odbore koji ne služe ničemu samo ucjenjuju svoju državu kao što je to u Hrvatskoj. Tamo nema toliko uhljeba, županija, općina, a niti filmaša koji snimaju filmove protiv svoje države. Nema ni nacionalnu manjinu koja se razbacuje državnim novcem a kad ne dobije koliko želi, odmah tuži svoju državu da su ustaše.

Avatar Hazl113
Hazl113
15:27 15.03.2017.

S-400 je probijen još skoro 2 godine. Zato su ga Rusi i počeli prodavat. Počelo je sa 4 bezuspješna ispaljivanja kraje rujna 2015 kod Kamčatke. Nisam siguran da znaju i dan danas što se dogodilo.