Misije

Zadaće naših vojnika u Afganistanu sve zahtjevnije

Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL
Zadaće naših vojnika u Afganistanu sve zahtjevnije
28.02.2014.
u 22:15
Važna karika - 
Naši vojnici osiguravaju ljude i objekte, obučavaju i mentoriraju
Pogledaj originalni članak

Prije jedanaest godina Hrvatska je prvi put uputila kontingent pripadnika svojih Oružanih snaga u Afganistan. Time je Republika Hrvatska započela sudjelovati u operaciji ISAF, koja je do sada ostala najzahtjevnija mirovna operacija u kojoj sudjeluju hrvatski vojnici.

Premda je RH poslije sudjelovala i u brojnim misijama pod okriljem UN-a, s vremenom je interes Hrvatske za sudjelovanje u mirovnim operacijama uglavnom sveden na operacije NATO-a. Prošle godine, primjerice s UN-ove operacije na Golanskoj visoravni u Siriji, tako je povučen kontingent od stotinjak naših vojnika.

Sudjelovalo ukupno 4275 pripadnika Oružanih snaga

U MORH-u su analizirali tih jedanaest godina boravka naših vojnika u Afganistanu. Prvi hrvatski kontingent 2003. godine sastojao se od ukupno 50 pripadnika Oružanih snaga RH, u kojem je glavninu snaga činio Vod vojne policije. No, od početka sudjelovanja u misiji, uključivo i sadašnji, 22. kontingent vojske, u operaciji ISAF sudjelovalo je ukupno 4275 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, od toga 150 žena.

Donedavno je broj naših pripadnika bio znatno veći, pa se približavao brojci i od 400 vojnika, no zbog štednje i prenamjene naših postrojbi i promjene zadataka, 22. hrvatski kontingent, koji je sada u Afganistanu, broji 188 pripadnika OS RH. Naši su vojnici s vremenom preuzeli sve složenije zadaće, osobito u dva važna područja djelovanja – zaštiti snaga i obučno-mentorskim zadaćama. Radi se o mentoriranju posada i zrakoplovnih tehničara na helikopterima Afganistanske narodne armije (ANA), mentoriranje pripadnika ANA-e u razvoju vojno-policijskih sposobnosti i brojnih drugih sposobnosti (školstvo, logistika). Mentoriraju i pripadnike civilne policije.

Naši vojnici, međutim, i dalje provode i zadatke osiguranja i zaštite ljudi i objekata te očevide “kod izvanrednih događaja”.

>>Napad na patrolu: Slovenski vojnik ranjen u Afganistanu!

>>Hrvatski i češki vojnici obučavaju se u Zemuniku za operaciju ISAF-a

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

MM
mama-mia
10:16 01.03.2014.

Treba povući naše vojnike Afganistana i tako uštedjeti sredstva u državnom proračunu!

IZ
Intruder_ZD
11:24 01.03.2014.

Jači su se povukli iz tog kaosa, što mi tamo glumimo?? Uvlačenje amerima?