SIGURNOSNE MJERE

Za što se to Nijemci stvarno pripremaju? Njemačka povećava vojsku, Švedska i Finska traže zaštitu od SAD-a i NATO-a

Foto: Julian Stratenschulte/DPA/Pixsell
German Chancellor Angela Merkel stands next to soldiers at the army training center in Munster, Germany, 10 October 2012. The chancellor is informing herself about the state of training at the largest facility of the army. Photo: JULIAN STRATENSCHULTE/DPA
Foto: LEHTIKUVA/REUTERS/PIXSELL
Finland's President Niinisto and Russia's President Putin arrive for their joint press conference at Kultaranta summer residence in NaantaliFinland's President Sauli Niinisto (L) and Russia's President Vladimir Putin arrive for their joint press conferenc
Foto: Reuters/PIXSELL
polizei
24.08.2016.
u 11:10
Sigurnosna strategija počela se izrađivati 2014., što se poklapa s ruskom invazijom na Ukrajinu i zahladnjenjem odnosa između Zapada i Moskve
Pogledaj originalni članak

Za što se to Nijemci stvarno pripremaju? Kakav rat očekuju? Pitanja su to koja proizlaze iz dijelova nove strategije Civilne zaštite o kojoj bi danas trebao raspravljati tamošnji parlament, a u kojima se – između ostalog – poziva građane da stvore zalihe hrane i vode te lijekova za najmanje 10 dana i tako se pripreme za moguće izvanredno stanje.

Odgovor treba tražiti, slažu se analitičari, u datumu kad je odlučeno da se krene u pisanje nove strategije, prve donesene nakon 1989. godine i kraja hladnog rata. Parlamentarni odbori započeli su rad na strategiji 2014., što koincidira s ruskom invazijom na Ukrajinu i sa zaoštravanjem odnosa između Rusije i Zapada i započinjanja novog hladnog rata. No prvi poticaji da se krene u reviziju tada već zastarjele strategije civilne zaštite javljaju se u Njemačkoj 1995. i 1996., dijelom kao rezultat povećane terorističke prijetnje, a dijelom i kao reakcija na katastrofalne poplave.

Dodatno novačenje

S druge strane, događaji u posljednjih godinu dana i teroristički napadi u Europi vezani s islamskim ekstremistima dali su novu dimenziju pripremi za izvanredno stanje. Strategija predviđa čak i moguće obvezno novačenje, a na građanima je i odgovornost u stvaranju infrastrukture koja bi podržavala vojne postrojbe i postrojbe za hitne intervencije. Drugi je prioritet ojačavanje građevina odnosno korištenje novih, inovativnih materijala koji bi ih učinili otpornijima, te povećanje kapaciteta u zdravstvenom sustavu. Treba uvesti sustav uzbunjivanja i vratiti se na sirene, no komunikacija se prvenstveno oslanja na nove tehnologije. Već postoji besplatna aplikacija za telefone nazvana Nina koja u realnom vremenu javlja podatke o opasnostima, od pucnjava do prirodnih nepogoda.

Funkcioniranje vlade i zaštita vladinih tijela također je edan od prioriteta, kaže se u dokumentu, te se predlaže da se olakša predavanje ovlasti s jednog na drugo tijelo. Istodobno, Finska koja nije članica NATO saveza i Europske unije, odlučila je ojačati vojnu suradnju sa SAD-om i NATO-om prvenstveno zbog straha od mogućih ruskih napada. Prema izjavama finskih političara jasno je kako ih je situacija u Ukrajini i ruska aneksija Krima prisilila na takve poteze jer se, kako ističu, sigurnosna situacija bitno promijenila.

Vojni sporazum što prije

S obzirom na povijest finsko-ruskih odnosa, posebno iz vremena Drugog svjetskog rata, ovakva nastojanja Helsinkija ne čude, iako je ruski predsjednik Putin još prije najavio da će pojačati vojne snage na granici s Finskom ako se druga strana odluči na približavanje NATO savezu. Finski ministar obrane Jussi Niinisto rekao je za Reuters da sporazum neće sadržavati obveze za vojnu suradnju koje bi članstvo u NATO savezu podrazumijevalo.

– Bit će pokrivena područja gdje smo već dosad surađivali, poput vojne obuke, razmjene informacija i istraživanja – objasnio je dodavši kako sporazum žele potpisati što je prije moguće, odnosno prije promjena u Bijeloj kući. Sličan sporazum o suradnji sa SAD-om u lipnju je potpisala i Švedska koja je NATO-u dala prostor za vojne vježbe.

>> Rusija bi mogla brže osvojiti baltičke zemlje nego što bi ih NATO mogao stići braniti

britanski mediji pišu

Raspada li se kraljevska obitelj? Problemi u odnosima se nižu, a teške dijagnoze omiljenih članova brinu fanove

Dvoje ljudi vodi tešku borbu, a u javnosti su uvijek nasmijani i dobro raspoloženi. Mašu svojim obožavateljima jednako kao što su im mahali kada su pucali od zdravlja i na stolu su im bila samo najfinija jela u najskupljim porculanskim tanjurima. Takvom životu sada se mogu samo nadati, a nadaju se i njihovi fanovi koji budno prate svaki njihov korak i zamišljaju kako bi im život bio bolji da su se rodili pod malo sretnijom zvijezdom. No barem je na ovom primjeru vidljivo da je ta sretnija zvijezda samo privid, a može nam biti i lekcija da uživamo u onom što imamo, ponajviše ako smo zdravi.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 167

DI
duncan_idaho
11:30 24.08.2016.

rasturili irak, rasturili libiju, rasturili siriju, hvala američkim dobročiniteljima na milijunima muslimana koji hrupe u europu. sad bi se opet igrali rata, ali naravno na europskom tlu, što dalje od sebe.

Avatar AligatorXO
AligatorXO
11:49 24.08.2016.

Povijest nas uči tomu da kada god su se nijemci spremali za rat da je rata i bilo. Stoga mi se ovo opće ne sviđa.

Avatar white socks
white socks
11:33 24.08.2016.

Sve je to američka strategija iznurivanja Rusije kroz hladni rat i utrku u naoružanju kako bi srušili Rusiju kao što su srušili SSSR. Plaše se jačanja Rusa i u skladu s "šahovskom pločom" provociraju sukobe niskog intenziteta i uvlače i druge saveznike u tu igru. To je počelo čim se Rusija koliko-toliko oporavila raznim obojenim revolucijama u bivšim zemljama SSSRa a zadnji je sa Ukrajinom.