DAVOR IVANKOVIĆ

Zabrinjava kada se nezreli šef oporbe i šef Zagreba zalažu za zabrane, represiju i tabue

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Zabrinjava kada se nezreli šef oporbe i šef Zagreba zalažu za zabrane, represiju i tabue
26.10.2025.
u 06:30
Hrvatski su političari u ozbiljna vremena bili pametniji. Zabrinjava kad se nezreli šef oporbe i šef Zagreba 2025. zalažu za zabrane, represiju i tabue

Hrvatsku političku oporbu do sada je u pravilu predvodio SDP. To je u demokraciji važna i ozbiljna obveza, biti prvi i kad nisi na vlasti. Od 2000-ih SDP-u je tako dva puta uspjelo i doći na vlast i bilo je normalno da ta stranka i formira vladajuću koaliciju. U ona ozbiljna vremena rata i poraća, nakon prvobitnog SDP-ova oklijevanja oko toga kojim tempom Hrvatska treba izaći iz Jugoslavije, HDZ i SDP često su Hrvatsku usmjeravali na isti kolosijek, bez obzira na ideološke razlike. Još uvijek malo ljudi zna da su se tadašnji lideri vlasti i oporbe Franjo Tuđman i Ivica Račan redovito, jednom mjesečno, nalazili i razgovarali. Jedino je njihov razgovor pauzirao u vrijeme hrvatsko-bošnjačkog rata u BiH. U ta ozbiljna vremena hrvatski su političari, sada to vidimo, bili zreliji i pametniji. Znali su da će Hrvatska biti u problemu ne dođe li do nacionalnog pomirenja i zatvaranja mračnih tema iz razdoblja 1941. do 1945. i neposredno poslije toga. Taj je mračni period progutao živote stotina tisuća ljudi i političari jednostavno nisu imali pravo neozbiljno se odnositi prema takvom groznom naslijeđu povijesti.

Ovaj sadržaj je dostupan samo za Premium korisnike Večernjeg lista.

Pretplatite se na sadržaj s potpisom.

Ključne riječi


Komentari 130

Avatar Denis_Plamenac
Denis_Plamenac
07:33 26.10.2025.

Prema hrvatskim domoljubima koriste se rječnikom velikosrpske medijske propagande, a slave komunističke teroriste i jednog od najvećih svjetskih zločinaca. I onda nam takvi nešto zabranjuju i moraliziraju.

Avatar Denis_Plamenac
Denis_Plamenac
06:54 26.10.2025.

Da Thompsonu i njegovoj publici prigovaraju neki izraziti demokrate, pošteni i razumni ljudi, još bih to nekako razumio - mlada smo država, treba početi iznova i sve staro ostaviti iza sebe... - ali najglasniji su upravo oni koji bi, u svakoj normalnoj državi zbog svojih političkih i vrijednosnih stavova, trebali biti ušutkani i maknuti iz javnosti, oni koji nemaju poštovanja prema drugim ljudima, a pogotovo prema ovoj državi.

BR
Brijest1
07:06 26.10.2025.

Po slici, Možemo je i javno preuzeo vodstvo oporbe. Zadnji čavao u lijes SDP-a.