STANJE U BIHAĆU MIRNO

Vlasti u BiH ograničile kretanje migranata, uskoro dvije nove lokacije za njihov prihvat

Foto: Giorgos Moutafis/REUTERS/PIXSELL
Ilustracija
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Ilustracija
15.11.2019.
u 14:07
Nove mjere kojim se ograničava kretanje ilegalnih migranata stupile su na snagu u Unsko-sanskom kantonu u petak, a stanje na području Bihaća zasad je mirno, izvijestili su lokalni mediji.
Pogledaj originalni članak

Istodobno je Delegacija Europske unije u BiH potvrdila kako je od vlasti na državnoj razini dobila potvrdu da će uskoro na raspolaganju biti dvije nove lokacije za prihvat migranata u unutrašnjosti zemlje, čime bi se smanjio sadašnji pritisak na Unsko-sansku županiju.

Odlukom operativne skupine vlade te županije, koja je zadužena za problem ilegalnih migracija, od petka je na snazi odluka da migranti ne mogu napuštati centre za prihvat koji se nalaze u objektima nekadašnjih tvornica Bira i Miral, niti u njih mogu ulaziti oni migranti koji tek stižu u Bihać.

Takvim je migrantima jedina opcija privremeni boravak u kampu Vučjak, dvadesetak kilometara udaljenom od Bihaća, dok se onima koji su već smješteni u Biri i Miralu nudi samo mogućnost trajnog odlaska ka granici s Hrvatskom.

Unatoč ranijim najavama kako će Bira i Miral biti zatvoreni od 15. studenog ta se odluka za sada neće provoditi sve dok se ne nađu alternativne lokacije za smještaj migranata kojih je, prema procjenama policije, sada u Unsko-sanskoj županiji oko 5200.

Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić potvrdio je u četvrtak kako je donesena odluka da se dvije vojarne, koje nisu u uporabi, stave na raspolaganje za nove prihvatne centre.

Točne objekte nije naveo, no mediji u BiH tvrde kako je riječ o odluci vlade Federacije BiH kojom je ona stavila na raspolaganje nekadašnje vojarne u mjestu Blažuj, dvadesetak kilometara jugozapadno od Sarajeva te u Ljubačama kod Tuzle.

Delegacija EU u Sarajevu u petak je neizravno potvrdila te informacije.

- EU je informirana o odluci vlasti BiH da se dodijele dva dodatna objekta za prijem migranata na području izvan Unsko-sanske županije. Ova odluka će smanjiti pritisak na vlasti Bihaća i Unsko-sanske županije, koji su do sada nosili najveći teret priljeva migranata. EU će se nastaviti angažirati kako bi pomogla u iznalaženju održivih i prihvatljivih rješenja za sve. Značajna sredstva EU na raspolaganju su za osposobljavanje ovih novih lokacija. Očekujemo da će ovo dovesti do brzog zatvaranja lokacije Vučjak - stoji u izjavi dostavljenoj medijima.

Delegacija EU navodi kako prioritet EU predstavlja pružanje humanitarne pomoći, smještaja, hrane, odjeće, komunalija, medicinske skrbi, obrazovanja, usluge zaštite djece.

Od početka 2018. EU je osigurala 36 milijuna eura pomoći BiH, a gotovo 94 posto tih sredstava već je potrošeno na skrb o migrantima, uključujući uspostavu i upravljanje pet privremenih prihvatnih centara.

Preostalih 6 posto iskorišteno je za pomoć Bosni i Hercegovini u cilju jačanja kapaciteta za upravljanje migracijama, navela je Delegacija EU u BiH.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

BA
BakaMraz
15:15 15.11.2019.

Prvu sliku okacite macku o rep, pravo stanje stvari oslikava druga slika!

DD
dr dragon
15:51 15.11.2019.

Gdje ste samo našli majku s djetetom medju toliko vojno sposobnih klipana?

IV
ivanbalic
17:13 15.11.2019.

Kad UN,EU,i ostale propale zajednice,toliko brinu za te izbjeglice,zasto ih jednostavno ne potrpaju u zrakoplove,i pravac amerika,Njemacka,Irska,Francuska.....zastim traze smjestaj u BiH,kad oni tako i tako odose svakim danom prema zapadu,2019 u BiH je uslo 70-80 tisuca migranata,a danas ih je cca.8-10 tisuca u BiH,gdje nestadose ostali?????