Procjena u tijeku

Ured predsjednika: Kolinda Grabar-Kitarović ne može u Visoku

Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Ured predsjednika: Kolinda Grabar-Kitarović ne može u Visoku
26.02.2015.
u 13:10
Prema izvoru bliskom Pantovčaku, nalaz je negativan, no drugi izvor tvrdi da se to još ne može zaključiti
Pogledaj originalni članak

Je li rezidencija u Visokoj ulici podobna za preseljenje Ureda predsjednice RH ovisi o rezultatu sigurnosne procjene koju, saznaje Večernji list, obavljaju stručnjaci Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA). Prema izvoru bliskom Pantovčaku, nalaz je negativan, no drugi izvor tvrdi da se takav zaključak još ne može donijeti, jer stručnjaci SOA-e provjeru nisu dovršili, nego su na pola posla. Neovisni stručnjak za sigurnost kaže da ovako opsežne provjere mogu potrajati i znatno dulje.

Bude li nalaz negativan, to bi za izravnu posljedicu imalo zaključak da bi hrvatska Vlada morala promijeniti odluku kojom je, 29. siječnja, a temeljem prijedloga Državnoga ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) dala nekretninu u Visokoj na raspolaganje hrvatskoj predsjednici, a u zamjenu za rezidenciju na Pantovčaku.

Stručnjaci za sigurnost odmah su po odluci Vlade upozoravali da je rezidencija u Visokoj podobna jedino kao VIP spavaonica ili mjesto gdje će štićene osobe prve kategorije (predsjednik RH) moći popiti kavu, a ne i obavljati svakodnevne dužnosti. Glavni je problem nepostojanje tzv. Gluhe (ili NATO) sobe za komunikaciju s NATO-savezom. Dramatika oko preseljenja započela je kada je premijer Milanović "požurio" ispoštovati želju K. G. Kitarović, koja je u kampanji isticala da je Visoka jeftinija lokacija.

Ta se njezina želja ubrzo pokazala upitnom, jer su stručnjaci upozorili da bi preuređenje i prenamjena rezidencije trajali i godinu dana, uz veliko protivljenje konzervatora. Stručnjaci za sigurnost potom su objasnili kako je preuređivanje – da bi objekat stekao sigurnosne, protuobavještajne, te komunikacijske standarde zemlje čija je vojska članica NATO-a – isuviše zahtjevno. Ulje na vatru dolio je predsjednik Ivo Josipović kad je ipak odlučio početi seliti na lokaciju u Visokoj.

Sve se to događalo nekoliko dana prije inauguracije, pa je vođen politički boj na relaciji Milanović – Kitarović – Josipović. Premijer je poručio da predsjednica zatraži promjenu odluke Vlade ako se "predomislila", a Grabar-Kitarović da će biti ugrožena nacionalna sigurnost počne li Josipović s preseljenjem. Bude li preseljenje u Visoku neostvarivo, Vlada može predsjednici ponuditi nove zamjenske lokacije. Ili da se, s obzirom da je Ured predsjednice već "useljen" na Pantovčak, prestane s političkim igrokazom oko preseljenja.

>>Blokirani zbunjeni: Predsjednica uopće nije protiv ovrha!?

>>Grabar-Kitarović: Htjela sam pokazati premijeru da ne može ponižavati državne institucije

PREDRAG MIŠIĆ PEĐA

Zbog rata s obitelji u Srbiji ne razgovara. Na pitanje je li ikad zapucao na brata, kazao je: 'Vjerojatno.... da. Teška tema'

Predrag Mišić Peđa vukovarski je branitelj koji je agresorima pružao otpor sve do pada grada 18. studenog kada je sa 182 suborca odveden na Ovčaru. Bio je zarobljen u srpskom logoru. I danas se bori da Vukovarci žive bolje, a spominje se kao mogući DP-ov kandidat za ministra branitelja. Sve užase koje je u ratu proživio ispričao je svojedobno za Večernji list

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 147

VE
Velebit12
13:41 26.02.2015.

Bitno je da je predsjednica smanjila broj savjetnika i time sam trošak predsjedničkog ureda. I plaće tih savjetnika treba skresati za najmanje 20-30%.

DR
drugPlenky
13:46 26.02.2015.

Ne daj se Kolinda, Hrvati su uz tebe

ZD
zdepar
13:33 26.02.2015.

prozirna zlonamjerna i preuranjena premijerova reakcija sada mu se obija o glavu, koliko se sjećam da je još josipović htio preseliti i da su, po njima, sve sigurnosne provjere bile zadovoljavajuće, tko je provjeravao, jesu li provjere drugačije kada ih premijer naruči za mrskog predsjednika, gdje su sada revni komentatori