Porez na dohodak

Udruga priprema rješenje, ali gradovi su već digli prireze

Foto: Marko Prpić/Pixsell
Udruga priprema rješenje, ali gradovi su već digli prireze
05.01.2015.
u 16:30
Zbog dizanja lokalnih nameta, mnogi sumnjaju da će Vladine odluke imati učinak kakav priželjkuju u Banskim dvorima
Pogledaj originalni članak

Udruga gradova za tjedan bi dana trebala objaviti prijedlog gradovima i općinama kako da nastave funkcionirati bez povećanja prireza ili komunalija nakon što su na početku ove godine na snagu stupile promjene Zakona o porezu na dohodak koje proračune lokalne samouprave lišavaju gotovo dvije milijarde kuna.

Iako su nam iz Udruge gradova potvrdili da rade na rješenju, nisu htjeli reći kakvo će ono biti moleći za strpljenje. Čini se da je već kasno jer su mnogi već najavili povećanje prireza i više cijene komunalija. Postoje i oni rijetki koji ne žele povećavati prireze, poput Koprivnice ili Jastrebarskog. Cijenu su, kako nam je kazao jaskanski gradonačelnik Zvonimir Novosel, platili zaposlenici gradske uprave, kojima je plaća smanjena uz obrazloženje da je “ionako bila viša od plaće zaposlenika u državnoj upravi, što je nedopustivo”.

Ipak, mnoge su jedinice lokalne samouprave nakon same najave promjena poreza na dohodak posegnule za povećanjem poreznih ili komunalnih davanja. Zato mnogi sumnjaju da će iznos povećanje osobnog odbitka sa 2200 na 2600 kn, a za umirovljenike sa 3400 na 3800 kn, kao i podizanje praga s 8800 na 13.200 kuna za oporezivanje dohotka najvišom stopom od 40%, utjecati na povećanu potrošnju građana. Veliki dio “oslobođenog” dijela potrošit će se na plaćanje povećanih opterećenja lokalnih samouprava. Promjene Zakona o porezu na dohodak nisu samo potvrdile nedostatne financijske izvore lokalnih samouprava nego su i podsjetile na to da država često mijenja poreze: u prosjeku jedanput godišnje.

>>Manjak zbog porezne reforme ide na leđa građana

>>Plaće na lokalnoj razini više su od državnog prosjeka

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

RO
rojnik
19:17 05.01.2015.

Pa jasno,gradovi i općine su jedva doćekali da uvedu ili dignu prireze.Imaju plaće kao rijetki u Hrvatskoj a bez imalo truda.Kako se mijenjala vlast(svake 4 god.) tako su dolazili i novi kadrovi i sve podobni ,uhljebi,i pripuzi.

TH
than
20:14 05.01.2015.

I sto sada kaze Bauk oko teritorijalnog preustroja ? Nema nista 'sladjeg', nego kada ti tvoj zabije 'noz u ledja'.

LE
leica2003
01:12 06.01.2015.

Ovim promjenama zakona samo se pogoduje ljudima sa velikim plaćama iznad 10.000 kuna a gradovima se uzeo novac i sad moraju rezati subvencije za najsiromašnije. Mnogi gradovi su do sad plaćali knjige, prijevoz učenicima, umirovljenicima, socijalni stanovi... u Zagrebu su doplatili razliku mirovina ispod 1500 kn a šta sad kad više nema novaca ? Ako su htjeli ostaviti novce građanima mogli su smanjiti PDV koji je državni prihod a ne uzmi gradovima i daj bogatima.