Izbori za Sabor

U inozemstvu će se glasovati u 42 države, najviše biračkih mjesta u BiH

Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
izbori
Foto: Damir Spehar/PIXSELL
izbori
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL (Ilustracija)
glasačka kutija
21.06.2020.
u 07:55
Broj država je za pet manji u odnosu na predsjedničke izbore iz prosinca prošle godine
Pogledaj originalni članak

Osim u Hrvatskoj, izbori za Hrvatski sabor održat će se u još 42 države diljem svijeta, pet manje u odnosu na predsjedničke izbore u prosincu, doznaje se u Državnom izbornom povjerenstvu (DIP).

DIP je, naime, objavio popis država u kojima će u srpnju moći glasovati hrvatski birači, a kojih je pet manje u odnosu na predsjedničke izbore iz prosinca prošle godine. U srpnju se, tako, neće glasovati u Alžiru, Brazilu, Čilu, Indoneziji i JAR-u.

Broj birača iz tih pet država koji su glasovali na proteklim izborima nije velik. Na predsjedničkim ih je ukupno glasovalo 88, na prošlim izborima za Sabor 126.

U Kanadi, Velikoj Britaniji i irskoj moći će se glasovati, najviše biračkim mjesta u BiH

Iako se u javnosti špekuliralo da zbog pandemije koronavirusa neće biti moguće glasovati u Kanadi, Velikoj Britaniji i Irskoj, to sada nije slučaj.

DIP je objavio popis država i biračkih mjesta, ukupno ih je 112, a najviše ih je, 45, u Bosni i Hercegovini. Sva će biti otvorena u gradovima sjedištima hrvatskih  diplomatsko-konzularnih predstavništava. Najviše ih je u Mostaru (20), zatim u Vitezu (10), Sarajevu (6), Livnu (4), Tuzli (3) i u Banjoj Luci (2).

Za Njemačku je određeno 11 biračkih mjesta, po dva u hrvatskom veleposlanstvu u Berlinu, te u generalnim konzulatima u Duesseldorfu, Frankfurtu, Muenchenu i Stuttgartu, dok će jedno mjesto biti otvoreno u generalnom konzulatu u Hamburgu.

U Australiji će se moći glasovati na četiri biračka mjesta: u veleposlanstvu u Canberri te u generalnim konzulatima u Sydneyu, Melborneu i Perthu.

Četiri su biračka mjesta predviđena i za SAD, u veleposlanstvu u Washingtonu te u generalnim konzulatima u New Yorku, Los Angelesu i Chicagu.

Za Italiju su određena tri mjesta: u veleposlanstvu u Rimu te u konzulatima u Trstu i Milanu.

Po dva će biračka mjesta biti na raspolaganju Hrvatima u Srbiji - u Beogradu i Subotici, u Crnoj Gori - u Podgorici i Kotoru, u Austriji (oba u veleposlanstvu u Beču), u Mađarskoj – u Budimpešti i Pečuhu, Švicarskoj – u Bernu i Zuerichu te u Kanadi – u Ottawi i Mississaugi.

U inozemstvu mogu glasovati hrvatski državljani koji ondje imaju prebivalište i aktivno su se registrirali ili pak imaju hrvatske osobne iskaznice s upisanim prebivalištem u inozemstvu na temelju kojih su automatski registrirani za glasovanje. Glasovat će moći i hrvatski državljani s prebivalištem u Hrvatskoj ako su dobili potvrdu za glasovanje izvan mjesta prebivališta.

Izbori za 10. saborski saziv u Hrvatskoj će se održati u nedjelju, 5. srpnja, a u inozemstvu u subotu, 4. i nedjelju, 5. srpnja

U Sabor ćemo birati 151 zastupnika, 140 u deset izbornih jedinica u Hrvatskoj, tri će birati 'dijaspora', odnosno hrvatski državljani s prebivalištem u inozemstvu, a osam pripadnici nacionalnih manjina u 12. jedinici.

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

Avatar neidemdalje
neidemdalje
23:12 26.06.2020.

"dosta je više glasovanja u inozemstvu osim hrvatskih državljana koji se službeno zateknu izvan zemlje"

JZ
jzadra17
15:43 21.06.2020.

zato HDZ daje milijune eura u Hercegovinu a nama u RH propadaju bolnice i škole. RH je izgradila bolnicu u Mostaru prije 2 mjeseca otišlo je za istu 43 milijuna kuna a Hercegovci se liječe u Splitu još je udar na Hrvatsko zdravstvo.

DU
Deleted user
13:58 21.06.2020.

Kad već Bosanci imaju pravo odlučivati o sudbini Hrvatskih građana, zašto to isto pravo nemaju npr. i Gradišćanski, Slovački, Rumunjski ili Bugarski Hrvati?