U hrvatskim zračnim lukama više se ne pregledava tranzitna prtljaga iz EU

04.11.2008.
u 09:31
Pogledaj originalni članak

U zračnim lukama Republike Hrvatske od 1. studenog ove godine izuzima se od zaštitnog pregleda predana prtljaga u tranzitu ili transferu koja dolazi izravno sa zračnih luka koji se nalaze na teritoriju Europske unije, priopćilo je danas Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture.

Ta odluka, koju je donijelo Nacionalno povjerenstvo za zaštitu zračnog prometa RH, odnosi se na sve hrvatske zračne luke. Odluka se smatra prvim korakom u uvođenju principa "one stop security", što predstavlja provedbu zaštitnih mjera samo na jednom mjestu, tj. početnom odlaznom aerodromu, bez daljnjih pregleda na aerodromima tranzita ili transfera, kaže se u priopćenju.

Cilj Odluke je postići brži protok predane prtljage u transferu ili tranzitu, čime će se smanjiti kašnjenje zrakoplova.

Odluka je donesena nakon što su razmotreni uvjeti i mjere zaštite koje se primjenjuju na predanu prtljagu u državama članicama EU i nakon potvrde Direkcije europske komisije za energiju i promet da su navedene mjere zaštite koje se provode u zračnim lukama EU u skladu s europskom regulativom, kaže se u priopćenju koje je potpisala glasnogovornica Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture Marina Halužan.

(Hina)

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr