Suspenzija radnih prava

Tužili hrvatsku Vladu Europskoj konfederaciji sindikata, žalili se i Europskoj komisiji

Foto: Jurica Galoić/Pixsell
Vlada - sjednica
Foto: Jurica Galoić/Pixsell
Vlada - sjednica
Foto: Jurica Galoić/Pixsell
Vlada - sjednica
27.03.2020.
u 10:48
ETUC podsjeća Vladu RH na nedavna upozorenja visokih predstavnika i tijela Međunarodne organizacije rada i Vijeća Europe kako se ova kriza izazvana Covid-19 ne bi smjela – niti privremeno! - koristiti za potkopavanje ljudskih i socijalnih prava, a posebno se to odnosi na sindikalna i radnička prava.
Pogledaj originalni članak

Europska konfederacija sindikata (ETUC) uputila je danas dopis predsjedniku Vlade Republike Hrvatske Andreju Plenkoviću i ministru rada i mirovinskoga sustava Josipu Aladroviću, reagirajući na najave o suspenziji radnih i socijalnih prava u Hrvatskoj za vrijeme pandemije COVID-19, ističu čelnici sindikata Mladen Novosel i Krešimir Sever u  zajedničkom priopćenju.

ETUC u svojemu dopisu snažno osuđuje takvu zakonodavnu inicijativu te traži od Vlade RH da odmah odustane od nje i svih prijedloga koje ona sadrži.

ETUC podsjeća Vladu RH na nedavna upozorenja visokih predstavnika i tijela Međunarodne organizacije rada i Vijeća Europe kako se ova kriza izazvana Covid-19 ne bi smjela – niti privremeno! - koristiti za potkopavanje ljudskih i socijalnih prava, a posebno se to odnosi na sindikalna i radnička prava. Upravo suprotno, ova je kriza brutalni podsjetnik na važnost osiguranja kontinuiranog napretka i unaprjeđena socijalnih prava i upravo u ovim vremenima radnici i građani u čitavoj Europi trebaju više socijalnih prava i podrške, a ne manje!

Ljudska prava temeljem međunarodnih i europskih instrumenata mogu biti derogirana jedino u vrlo strogim i ograničenim uvjetima, a jedan od njih je da država, u poduzimanju takvih mjera mora izbjeći nedosljednost sa svojim ostalim obvezama koje proizlaze iz međunarodnoga prava. Za ETUC tu nema dvojbe: Hrvatska će ustrajanjem na ovakvoj inicijativi kršiti niz međunarodnih dokumenata na čije se poštivanje obvezala, među ostalim, konvencija Međunarodne organizacije rada, Europske konvencije o ljudskim pravima i Europske socijalne povelje.

ETUC je također zgrožen činjenicom da hrvatska Vlada pokreće takve inicijative upravo tijekom razdoblja u kojem predsjeda Vijećem EU-a. Ovakva neodgovorna inicijativa u oštroj je suprotnosti s odgovornim i potrebnim mjerama koje poduzima EU i mnoge nacionalne vlade koje u bliskoj suradnji sa sindikatima i organizacijama poslodavaca, kroz zakonodavne i tripartitne/bipartitne sporazume, uvode mjere za očuvanje socijalnih prava radnika i građana i očuvanje radnih mjesta i plaća.

Osim Vladi RH, ETUC je dopis uputio i predsjednici Europske komisije Ursuli Von der Leyen, povjereniku EK za radna mjesta i socijalna prava Nicolasu Schmitu, glavnoj tajnici Vijeća Europe Mariji Pejčinović Burić, povjerenici za ljudska prava Dunji Mijatović i predsjedniku Europskog odbora za socijalna prava Giuseppeu Palmisanu.

VIDEO Premijer Andrej Plenković o gospodarskim mjerama

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

Avatar Šipo
Šipo
11:07 27.03.2020.

Umjesto da se svi skupa ujedinmo i spriječimo širenje zaraze korona virusom, eto, mi već danima samo govorimo o gospodarstvu

Avatar Dipsy
Dipsy
11:05 27.03.2020.

Ja sam skroz suprotnog mišljenja, Vlada je donijela cijeli paket mjera kako bi pomogla poslodavcima u realnom sektoru,ali mi smo narod kojem nikad ništa nije dobro, prisjetimo se onog bespotrebnog štrajka prosvjetara u kojem su na kraju najvecu zrtvu podnijeli školarci

BO
bolonjez
11:08 27.03.2020.

Ovakve mjere su nužne u ovim kriznim vremenima , to je jednostavno činjenica