Gređani

Susreli se Matić i Glogoški, no nisu se ni pozdravili

Foto: Pixsell
Susreli se Matić i Glogoški, no nisu se ni pozdravili
05.05.2015.
u 14:38
Na pitanje o tome zašto se nije pozdravio s Glogoškim, rekao je kako on njemu ruku pružio još prije šest mjeseci, a kako je uvreda kad se ne vrati taj pozdrav
Pogledaj originalni članak

Ministar branitelja Predrag Matić i čelnik Udruge stopostotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida I. skupine Đuro Glogoški danas su se susreli na otkrivanju spomen-obilježja mjesta masovne grobnice u Gređanima pokraj Topuskog. No, nisu se pozdravili. Nakon svečanosti novinari su ministra Matića pitali što misli o ultimatumu koji su Vladi dali branitelji iz Savske.

– Oni barataju s dva potpuno suprotna pojma. S jedne strane traže dijalog što znači razgovor, a s druge strane ultimatum, što znači da dijaloga u biti nema. Dijalog da, no ultimatum ne. Da bi se poveo dijalog, ne može biti ultimatuma. Pogledao sam u Rječnik stranih riječi i ultimatum ne podrazumijeva dijalog. Moja je ruka pružena već tri i pol godine, oni prosvjeduju dva metra od Ministarstva čija su vrata otvorena, rekao je ministar Matić.

Na pitanje o tome zašto se nije pozdravio s Glogoškim, rekao je kako on njemu ruku pružio još prije šest mjeseci, a kako je uvreda kad se ne vrati taj pozdrav.

– Ne mogu ja utjecati na nekoga koji neće pružiti ruku, moja je ispružena – dodao je Matić.

Đuro Glogoški nije htio ulaziti u rasprave istaknuvši kako mjesto obilježavanja masovne grobnice nije mjesto za to. Samo je kratko rekao kako su rok do četvrtka dali premijeru Milanoviću, a ne ministru Matiću.

Inače, spomen-obilježje postavljeno je na mjestu ekshumacije osam civila i branitelja koji su na području Gređana, na području Topuskog ubijeni u ljeto 1991. godine. Tu su bili pokopani Ivan Žužić (1931.), Marko Kuzmić (1911.), Milka Žutić (1911.), Mira Žutić (1936.), Grga Klasnić (1903.), Katarina Klasnić (1934.), Jana Klasnić (1931.) i Zuhdija Redžepov (1956.).

Riječ je o 68. spomen-obilježju masovnih grobnica u Hrvatskoj, od ukupno do sada pronađenih 148 takvih grobnica diljem RH. Na području Sisačko-moslavačke županije pronađene su do sada 43 masovne grobnice.

Uskoro će početi i iskapanja na još jednoj mogućoj. Naime, protekli tjedan provedena su probna istraživanja na lokaciji Crni potok, na području Općine Topusko, u blizini graničnog prijelaza Maljevac, na hrvatskoj strani granice. Ta lokacija mogla bi skrivati tijela ubijenih pripadnika Armije BiH koje su likvidirali pripadnici vojske tzv. Autonomne pokrajine Zapadna Bosna Fikreta Abdića.

– Prema operativnim podacima u blizini graničnog prijelaza moglo bi se na jednoj lokaciji nalaziti 30-ak tijela pripadnika Armije BiH. Radarska ispitivanja nisu isključila tu mogućnost i mi ćemo oko 20. svibnja početi proces probnog iskapanja na toj lokaciji – rekao je pukovnik Ivan Grujić, predsjednik Komisije za zatočene i nestale.

>> Prvi dijalog branitelja iz Savske 66 i Milanovića

PREDRAG MIŠIĆ PEĐA

Zbog rata s obitelji u Srbiji ne razgovara. Na pitanje je li ikad zapucao na brata, kazao je: 'Vjerojatno.... da. Teška tema'

Predrag Mišić Peđa vukovarski je branitelj koji je agresorima pružao otpor sve do pada grada 18. studenog kada je sa 182 suborca odveden na Ovčaru. Bio je zarobljen u srpskom logoru. I danas se bori da Vukovarci žive bolje, a spominje se kao mogući DP-ov kandidat za ministra branitelja. Sve užase koje je u ratu proživio ispričao je svojedobno za Večernji list

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 96

VA
vabriga
16:18 05.05.2015.

I48 grobnica - Da li je makar za jednu netko odgovarao. Što o tome kaže Documenta, ako uopće to ulazi u njihovu domenu rada?

Avatar delminium
delminium
16:11 05.05.2015.

komunisti su najveća sramota hrvatske izmisli su funkciju ministra branitelja koji nema branitelja

Avatar delminium
delminium
17:39 05.05.2015.

čiji je ministar predrag matić kad iza njega stoje samo onaj reporter i njegov ćuku ,,, ministre gdje su ti branitelji