Kolumna

Što je kompliciranije dobiti neku potvrdu, to je korupcija veća

Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL/Ilustracija
Što je kompliciranije dobiti neku potvrdu, to je korupcija veća
30.01.2019.
u 08:12
Gdje je manje korupcije, manja je i vjerojatnost od ulaska u neliberalnu ili u sudsku demokraciju
Pogledaj originalni članak

Hrvatska je, prema ocjeni antikorupcijskog tijela Vijeća Europe GRECO, daleko od učinkovitog sustava borbe protiv sukoba interesa i korupcije među parlamentarcima i u pravosuđu. Kako šest od 11 preporuka koje su dane 2014. još nisu ispunjene, GRECO traži od Hrvatske da do kraja rujna ove godine iznese kakav je napredak učinjen.

Šteta koju korupcija stvara bruto nacionalnom proizvodu (BNP) varira od 15 posto, koliko utječe u Rumunjskoj, do 0,76 posto BNP-a, koliko iznosi u Nizozemskoj. Korupciju “potpomažu” i zakoni u pojedinim državama. Što je kompliciranije dobiti dozvole za neke radove, natječaje, neku potvrdu itd., to je korupcija veća, jer se njome nastoji skratiti vrijeme dolaska do cilja.

Stvara se određeni začarani krug između politike i onih kojima treba usluga državne uprave ili neke ustanove. Političarima na određeni način odgovara takva situacija jer odlučuju i o tome hoće li biti potreban biljeg za neki dokument ili koliko vremena treba čekati za taj dokument koji se nalazi u kompjutoru. Građani se s pravom ljute na takvu situaciju i misle da bi sudovi mogli riješiti tu, na neki način, koruptivnu poveznicu.

Nakon svake odluke nekog ministra, načelnika pa i običnog gradskog povjerenika sumnja se da je tako postupio iz vlastitih interesa. Nastaju u osnovi dvije vrste “demokracija”, odnosno “neliberalna” i “pravosudna”. U obje nestaje demokracija u kojoj su tri vlasti (zakonodavna, izvršna i sudska) neovisne.

U “neliberalnoj demokraciji” vlada kontrolira sve i svakoga, a posebno sudsku vlast. U “sudskoj demokraciji” političari se trebaju podrediti tužiteljima. Kada se svaku odluku politike (primjerice sada u Italiji gdje je ministar zabranio ulazak brodova s imigrantima u luke) analizira kroz zakone, ulazimo u sudačku diktaturu iliti “sudsku demokraciju”. Često i oporba, nesposobna oponirati, traži od sudova ukidanje odluka vladajućih. Obje vrste demokracija s pridjevom guše državu temeljenu na neovisnosti triju vlasti. Gdje ima manje korupcije manja je i vjerojatnost od ulaska u “neliberalnu” ili, s druge strane, u “sudsku demokraciju”.

Pogledajte video: Hrvatski apsurdi

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.