Sud nije uvažio prigovor

Starica s Alzheimerom zaboravila platiti TV pretplatu, sad mora vratiti dug i platiti troškove

Foto: Igor Šoban/PIXSELL
Računi za mjesečnu pristojbu HRT-a
Foto: Igor Šoban/PIXSELL
Računi za mjesečnu pristojbu HRT-a
Foto: Igor Šoban/PIXSELL
Računi za mjesečnu pristojbu HRT-a
Foto: Igor Šoban/PIXSELL
Računi za mjesečnu pristojbu HRT-a
19.02.2020.
u 07:25
Mora platiti dug i 840 kuna za troškove
Pogledaj originalni članak

Općinski sud presudio je da 80-godišnja pretplatnica iz Varaždina HRT-u mora platiti 480 kuna za neplaćene račune od siječnja do lipnja 2017. godine, i to s kamatama, te još 830 kuna za troškove ovršnog i parničkog postupka.

U prigovoru je navela da ima 80 godina i da boluje od dijagnosticirane Alzheimerove bolesti, pa je nesvjesna svojih obveza, što je i uzrokovalo nekontrolirani broj ovrha koje obitelj pokušava riješiti. Predložila je nagodbu o otplati glavnice na rate, otpis potraživanja odvjetnika i javnog bilježnika te raskid pretplatničkog odnosa sa HRT-om.

Foto: Igor Šoban/PIXSELL
Računi za mjesečnu pristojbu HRT-a

Odvjetnik HRT-a podsjetio je da je svatko tko u vlasništvu ili posjedu ima radijski i televizijski prijamnik na području koje je pokriveno prijenosnim signalom, dužan HRT-u plaćati mjesečnu pristojbu. Time je, naveo je, prigovor tužene pretplanice neosnovan. Činjenice koje je navela, a tiču se njezinog lošeg zdravstvenog i imovinskog stanja, nisu pravno relevantne za obvezu plaćanja pristojbe, istaknuo je odvjetnik. Obvezu plaćanja pristojbe zakon vezuje za vlasništvo ili posjed prijamnika, a ona je televizor prijavila u kolovozu 1992. godine, a obveza plaćanja pristojbe prestaje tek odjavom prijamnika "u skladu s odredbama Zakona o hrvatskoj radioteleviziji i provedbenim propisima". 

Tužena žena nije došla na sudsko ročište, a nije se očitovala ni pisanim putem na dostavljeni podnesak i dokumentaciju tužitelja. Kako iz dokumentacije proizlazi da je pretplatnički odnos bio aktivan jer prijamnik nije odjavila, sud je njezine navode koji se odnose na zdravstveno i imovinsko stanje ocijenio irelevantnim.

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 16

MA
max
08:24 19.02.2020.

Logično, korumpirano HDZ sudstvo procesira bakice zbog pretplate a višestruki ubojica Horvatinčić ispija kave i baškari se.

RA
Rafael55
07:38 19.02.2020.

Yugo sudija😎😎😎

NA
najposebniji
12:35 19.02.2020.

Ako ima dijagnozu Alzheimer, što je za to vrijeme radila obitelj i CZSS po pitanju oduzimanja poslovne sposobnosti? Najlakše je reći ima Alzheimera i prati ruke od odgovornosti.