RADNA SNAGA

Slovenija traži radnike: Građevinarstvo, proizvodnja, zdravstvo i socijalna zaštita u deficitu

Foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
Slovenija traži radnike: Građevinarstvo, proizvodnja, zdravstvo i socijalna zaštita u deficitu
29.05.2019.
u 12:34
Prosječna plaća je oko 1000 eura, ali stranci trebaju biti spremni na manju plaću pa i minimalac koji je preko 650 eura
Pogledaj originalni članak

Iako i Hrvatska mora uvoditi radnu snagu za neka zanimanja, najnovije istraživanje Blica pokazuje da i susjedna Slovenija itekako pati za radnom snagom.

Sloveniji, prema podacima tamošnjeg Zavoda za zapošljavanje, najviše nedostaje radnika u području građevinarstva, proizvodnje te zdravstva i socijalne zaštite. Osim ta tri područja, prema Zavodu, traže se radnici i za zanimanja koja su okategorizirana kao "razno" te u trgovini i održavanju.

U građevinarstvu nedostaje malo više od 9 tisuća radnika, u proizvodnim aktivnostima malo manje od 9 tisuća, a zdravstvo i socijalne službe trebaju preko 5 tisuća radnika. "Raznih" nedostaje malo manje od 5 tisuća. 

U Hrvatskoj je već poznata priča da ponekad iz Zagreba i Rijeke u pomoć Slovencima odlaze anesteziolozi kojih tamo također nema dovoljan broj.

Podaci navode da je potrebno i preko 3 i pol tisuće ljudi u transportu i skladištenju, u cateringu manje od 3 i pol tisuće, a u obrazovanju oko 3 tisuće ljudi.

Zbog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o regulaciji tržišta rada donesenog 2013. godine privatni poslodavci nisu dužni obavijestiti zavod o slobodnim radnim mjestima pa se prema tome ovi podaci trebaju uzeti s rezervom odnosno vjerojatno se traži i više radnih mjesta nego što je navedeno u podacima Zavoda.

Što se tiče plaće, prosjećna mjesečna plaća u Sloveniji iznosi oko 1,070 eura. Ipak, stranci koji rade tamo moraju biti spremni za manju plaću pa i minimalac koji trenutno iznosi 667 eura, a uskoro bi mogao biti povećan na 700.

Uljanik d.d. ide u stečaj 

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 19

MM
Marko_M
12:54 29.05.2019.

Nikad dosta da se pise o iseljavanju...

AA
aabbcc
16:44 29.05.2019.

Svi traze radnike a kada dodje brod migranata iz Afrike nece ih niko a nece vise ni crnci da budu sluge ! .. : )

Avatar ehlbert13
ehlbert13
17:17 29.05.2019.

Došlo vrijeme da se ponovno sretnu 2ge i 3će generacije rodbine iz Slovenije i BiH...Kao što se sreću 3će i 4te generacije rodbine iz Hrvatske i Južne Amerike...