Kolumna

Sezona je rekordna, zašto nema velikog slavlja

Foto: Grgo Jelavić/Pixsell
Turizam
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
turizam
Foto: Goran Kovačić/PIXSELL
Turizam
15.09.2019.
u 10:45
Gotovo 200.000 više hrvata na moru nego lani pomoglo je da se ne ogole sve mane turizma
Pogledaj originalni članak

Već dugo nam turizam nije priuštio toliko stresa kao ove godine. Podbačaj u kišovitom svibnju još se i mogao progutati bez puno pitanja, ali kad su minusi zaredali i u srpnju, u zemlji koja snažno ovisi o toj djelatnosti više nikome nije bilo svejedno.

Kolovoz je spasio stvar i s posljednjim danom tog mjeseca domaći je turizam, računajući od početka godine, upisao pet posto gostiju i zamalo dva posto više noćenja nego 2018. Srpanj s nekoliko desetaka tisuća turista manje nego lani brzo je zaboravljen (iako, ne bi ga se smjelo zaboraviti, a pogotovo ne da se taj mjesec spašavalo i snižavanjem cijena) i turizam plovi u mirnu završnicu.

Posezona bi trebala biti bolja od lanjske, a cijela turistička godina, koliko god izlizano zvučalo, još jednom rekordna. Za razliku od prethodnih godina, velikog slavlja u turizmu ovog puta neće biti.

Turizam jest u 2019. pokazao koliko je otporan na povratak tržišnih konkurenata, nagovještaje krize u Europi i potrese s Brexitom. Hrvatska se etablirala kao turistička zemlja, i to ne samo u Europi o čemu svjedoči natprosječan rast posjeta s drugih kontinenata, ali naš turizam jednostavno više nije zvijezda, otkriće, miljenik svjetske turističke javnosti. I dalje dobro kotira, međutim, val popularnosti koji je neke uzdigao bez pokrića sad je u silaznoj putanji. I to je dobro. Kako bi inače saznali da nekvalitetno, zastarjelo, precijenjeno više nema prođu?

Pri tome, da nije bilo rasta broja Hrvata na moru, ova bi sezona još više ogolila mane našeg turizma. Gostiju je za osam mjeseci, naime, bilo 800.000 više nego lani, a plus domaćih iznosi gotovo 200.000. To možemo zahvaliti činjenici što je u pet godina broj zaposlenih porastao za 140.000, da su plaće zadnje tri godine narasle 10 posto i da 300.000 zaposlenih ima plaću veću od 7500 kuna. More sad mogu vidjeti mnogi koji si to ranije nikako nisu mogli priuštiti.

Kao, uostalom, ni oni koji su se iselili, a sad se ljeti vraćaju kao turisti. Zašto je to bitno kad su, recimo, Nijemci na Jadranu još brojniji od Hrvata? Zato što snažnog turizma ni stabilnih sezona bez domaćeg gosta nema.

Pogledajte video: Evo kolike su zapravo plaće po zanimanjima u Njemačkoj

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

DU
Deleted user
12:08 15.09.2019.

Ne znam zasto se stalno pise samo o Nijemcima. Njih sam ove godine vidio najmanje. U Makarskoj sam susreo vise Poljaka, Madjara, Rusa nego Nijemaca. A ti nazovi Nijemci su zaprawo nasi ljudi na radu u Njemackoj.

SP
Samo_Polako
13:00 15.09.2019.

Ovo je slab novinarski rad. To treba dići na viši nivo ... ovo nije dostojno Večernjaka, šteta prostora.

FY
Fuck you Mother Fucker
13:58 15.09.2019.

Kako sam ja vidio, ove godine je bilo puno manje turista nego lani, medjutim bilo je Poljaka, Rusa, Ukrajinaca kao i Srba posebno, ali je bilo puno manje Skandinavaca, Njemaca i Austrijanaca. Sto se moze reci, odmoriste Isrtocne Europe ili Varsavskog pakta. E sad je li to mozda dijaspora prijasnjih godina bila, pa je ove godine nije bilo, ne znam, samo Njemce se moglo na prste izbrojati. Naravno kilo zelenog grozdja 40 kn = 5,63 eura na trznici u Vodicama, onog sto raste i u Dalmaciji, dok mu na zapadu cijena nije za kilo ni 1 euro, to je sramotno.