BUDUĆNOST INE

SDP-ov model: Inu treba kupiti holding tvrtki, i to kreditom

Foto: Igor Kralj/PIXSELL
18.01.2017. Zagreb, HND - Strucna rasprava INA, HEP i energetska neovisnost Hrvatske u organizaciji SDP-a. Sinisa Hajdas Doncic, Mirando Mrsic, Orsat Miljenic. Photo: Igor Kralj/PIXSELL
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
23.09.2016., Rovinj - 9. Weekend Media Festival 2016. Panel diskusija Obrazovanje i buducnost. Josip Tica. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
18.01.2017. Zagreb, HND - Strucna rasprava INA, HEP i energetska neovisnost Hrvatske u organizaciji SDP-a. Davor Stern. Photo: Igor Kralj/PIXSELL
Foto: Ivica Galović/PIXSELL
08.12.2016.., Slavonski Brod - Odrzan jos jedan u nizu sastanaka na temu oneciscenja zraka nakon sto su predstavnici udruga za cist zrak postavili ultimatum o prosvjedu i zatvaranju drzavne granice s BiH. Sastanak je bio zatvoren za novinare, a na njemu j
19.01.2017.
u 10:48
Model nije razrađen, a uključuje i aktiviranje državnog novca
Pogledaj originalni članak

SDP nije razradio model kojim bi se od MOL-a otkupile dionice Ine, ali drži da bi se to moglo napraviti osnivanjem energetskog holdinga koji bi kreditom otkupio dionice.

U toj bi akviziciji sudjelovala, ako je pitati SDP, dijelom i država koja bi se zadužila, ali strateg najveće oporbene stranke, Branko Grčić, drži da takvu akciju države ne treba promatrati kroz javni dug, nego je interpretirati kao ulaganje u izglednu budućnost, a to je Ina.

– HEP i druge energetske tvrtke u državnom vlasništvu imaju potencijal za realizaciju te transakcije i to je puno bolja opcija nego da se prodaje HEP – zaključak je Grčića koji drži da je ulaganje u Inu financijski isplativo.

Na okruglom stolu o budućnosti Ine koji je organizirao HEP sudjelovao je i državni tajnik za energetiku Ante Čikotić koji se pridružio raspravi rekavši da su svi modeli koji ne uključuju podizanje javnog duga prihvatljivi.

Upitan može li potvrditi da je model koji je osmislio Most vrlo sličan onome koji je u srijedu prezentirao SDP, Čikotić je rekao tek da je na događaj stigao kao predstavnik Vlade, a ne kao predstavnik političke stranke pa nema komentara.

Komentar, i to detaljan, o tome zašto IPO Hrvatske elektroprivrede u ovom trenutku nije dobra ideja, imao je profesor na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu Josip Tica koji inzistira i apelira da se prije privatizacije HEP-a regulira tržište kako bi se izbjeglo ponavljanje grešaka privatizacija Ine i HT-a.

Naglašava da HEP ima tri monopola, i to onaj na infrastrukturu kroz HOPS, distribuciju te kao jedini dobavljač plina za kućanstva istočno od Požege.

Također, ima i dvije važne funkcije socijalne politike i to kroz HEP Toplinarstvo koje, kako objašnjava Tica, transferira dobit HEP-a prema kućanstvima te kroz činjenicu da je cijena distribucije jednaka u Zagrebu i najudaljenijim područjima Hrvatske što nije načelo kojim bi se profitna tvrtka vodila.

Zato apelira da se urede ti monopoli i socijalne uloge kroz regulaciju tržišta prije nego što se pristupi IPO-u HEP-a. Na okruglom stolu dalo se čuti i argumente koji idu u prilog nacionalizaciji Ine i to ponajprije kroz objašnjenja o zalihama nafte i plina te utjecaju tog bogatstva na profitabilnost naftne tvrtke u budućnosti.

Tako je Pavle Uroda, dugogodišnji direktor u Ini i jedan od većih stručnjaka na području nafte, istaknuo da Hrvatska ima zalihe plina koje uz ulaganja u istraživanje i eksploataciju mogu osigurati dovoljne količine za idućih 50 godina, a i dovoljno nafte na dokazanim istražnim poljima za idućih 20 godina.

Da bi se taj potencijal do kraja iskoristio, trebalo bi dodatno ulagati u eksploatacije i ojačati taj dio Inina poslovanja.

Naftni stručnjak Davor Štern nema ništa ni protiv zaduženja države za desetak milijardi kuna, a drži i da bi jedna od opcija mogla biti i spajanje Ine i MOL-a u jaku regionalnu naftnu tvrtku.

I dok Grčić drži da se Ina valja nacionalizirati, njegov stranački kolega Peđa Grbin izrazio je sumnju u opravdanost tog poteza sve dok ne postoji jasna strategija što želimo od te kompanije, koliki je ukupan trošak njezina preuzimanja, kolika su nužna ulaganja u nju da bi je se osovilo na noge te odluka o tome koliko će radnika u njoj raditi i tko će je voditi. 

>> Evo kako bi bivši ministar Andrija Hebrang riješio otkup dionica Ine

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.