Akcijski plan

Bude li bolje čuvala granicu s Grčkom, Turskoj više novca

Foto: DPA/PIXSELL
angela merkel
Foto: Reuters/PIXSELL
izbjeglice
Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL
izbjeglice
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
izbjeglice
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
izbjeglice
Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL
izbjeglice
17.10.2015.
u 10:00
A. Merkel nije se usprotivila naporima zemalja Višegradske skupine da udruženim snagama čuvaju južnu mađarsku granicu
Pogledaj originalni članak

Što bolje turska obalna straža bude čuvala morsku granicu između Turske i Grčke, to će EU dati Turskoj više novca, maksimalno do tri milijarde eura, a što više bude Turska prihvaćala natrag neregularne migrante u mehanizmu tzv. readmisije, to će brže Turci dobiti pravo da putuju u EU bez viza. To je, ukratko, sukus akcijskog plana dogovorenog između EU i Turske koji je podržan u zaključcima preksinoćnjeg summita premijera i predsjednika 28 država EU u Bruxellesu. Turska je dobila još jednu važnu olakšicu u zamjenu za suradnju u zaustavljanju priljeva izbjeglica: pregovori o članstvu Turske u EU dobit će novu energiju.

– Večeras smo donijeli važne odluke koje će pomoći da osiguramo vanjske granice Unije – rekao je predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk.

No, iako jačanje uloge turske obalne straže u čuvanju morske granice s Grčkom znači ujedno jačanje vanjske granice EU, kroz koju trenutačno ulazi najviše izbjeglica i migranata, u zaključcima summita nema ničega što bi značilo da grčka ili europska obalna straža učinkovito zatvaraju ta otvorena vrata u EU. U zaključcima se spominju tek daljnji razgovori o razvoju sustava europske granične i obalne straže, a njemačka kancelarka Angela Merkel na kraju summita rekla je novinarima kako smo "u sredini procesa: imamo još posla koji treba učiniti, ali nije baš kao da nismo ništa dosad postigli".

Merkel se u raspravi na summitu fokusirala na bolju zaštitu vanjske granice EU, ponajprije one između Grčke i Turske, ali na konferenciji za novinare nije se usprotivila naporima zemalja Višegradske skupine (Češka, Mađarska, Poljska, Slovačka) da udruženim snagama čuvaju južnu mađarsku granicu. Upitana misli li da je takva suradnja dobra, Merkel je rekla: – Nisam protiv toga. Komisija je, jutro nakon summita poručila da u europskom proračunu zasad ima samo 500 milijuna eura svježeg novca za Tursku te da očekuje da zemlje članice EU skupe barem istu toliku svotu za početak, za trošenje u 2016., te da se zatim sljedećih godina po istom principu pola-pola (pola iz europskog, pola iz nacionalnih proračuna) namaknu još dvije milijarde eura za pomoć Turskoj.

>>Orban Milanoviću: Mađarska i Češka neće slati svoje vojnike na hrvatsku granicu

>>Kamp na jugu Turske: Tko ima novca odlazi, tko nema ostaje

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

OK
okus
09:27 18.10.2015.

Vidim velike napore Turske. Dnevno 6000 migranata.

TH
thekurcula
10:58 18.10.2015.

Turska, niti ima interes da spašava Evropu od izbegličke napasti (naprotiv, ima stanovite interese da joj, Evropi, još više napakuje bede na vrat!), niti ima interes da se unište islamski ekstremisti (drže joj blokiranim Kurde pa ovi ne mogu da se raznašu). Dakle, Merkel jasno pokazuje čiju ona politiku vodi kad ulazi u "ozbiljne" aranžmane oko suzbijanja izbegličke krize sa Turskom, a odbija takvu saradnju sa Rusijom, jedinom silom koja ima i interesa, i volje, i kapaciteta da se obračuna sa islamskim terorizmom.